Przybieranie na wadze przy menopauzie u 54-latki

Witam . Od 2 miesiecy przechodze menopauze. 8 lat temu, przeszlam usuniecie miesniakow wraz z czescia macicy (jajniki mi zostawiono). Od momentu pierwszych objawow menopauzy, zaczelam tyc. Co mozna zrobic, zeby zatrzymac tycie. 3 razy w tygodniu cwicze intensywnie,a mimo to, co tydzien na wadze wiecej.... Co robic?

Witam serdecznie,

W pewnym wieku przemiana materii może zacząć zwalniać, jednak dzięki odpowiedniej diecie metabolizm można nieco przyspieszyć. Dodatkowo należy wprowadzić aktywność fizyczną, co już Pani zrobiła i się bardzo z tego powodu cieszę. Musi Pani przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Posiłki powinny być spożywane regularnie przez co napędzamy swój metalizm. Organizm wciąż pracuje, trawi i nie robi sobie zapasów. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Odpowiednia dieta powinna uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne i styl życia. Tego typu jadłospis mogłabym Pani ułożyć.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prawdopodobnie przekracza Pani zapotrzebowanie kaloryczne, proszę udać się do dietetyka, który ułoży dla Pani zbilansowana dietę. Pozdrawiam