Witam. Podczas stosowania antydepresantów często pacjenci tracą aktywność, a miewają podwyższony apetyt.
Konsultacja dietetyczna z ułożoną dieta oraz wskazówki do aktywności fizycznej powinny pomóc ( na efekty trzeba będzie odrobinę poczekać). Pozdrawiam
Witam,
Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który profesjonalnie określi Pani problem i ułoży indywidualną dietę. Jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany i dostosowany do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego oraz stylu życia. Powinna Pani zadbać o regularność posiłków a dzięki temu przemiana materii przyspieszy (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Bardzo ważne sa również ćwiczenia fizyczne - stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna i sprawiała Pani przyjemność. Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu. Może Pani skorzystać z pomocy trenera fitness, siłowni lub ćwiczyć w domu. W Internecie znajdzie Pani bardzo wiele zestawów treningowych. Musi Pani dostosować je do własnych możliwości. Powinna Pani zwracać uwagę na prawidłową technikę ćwiczeń aby nie obciążać stawów czy odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Nie może Pani przyjmować zbyt mało kcal bo w tym momencie zacznie zachodzić katabolizm i zamiast budować mięśnie będzie je Pani spalać.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
materii przyspieszy.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak zrzucić 8 kilogramów w 3 miesiące? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Oponka w górnej partii brzucha po zjedzeniu posiłku – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Odchudzanie a praca siedząca – odpowiada Ewa Kozłowska
- Odchudzanie mężczyzny 23-letniego – odpowiada Ewa Kozłowska
- Odchudzanie a zakaz ćwiczeń z powodu choroby – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta dla 80-letniej kobiety – odpowiada Ewa Kozłowska
- Redukcja tkanki tłuszczowej poprzez ćwiczenia lub liposukcję – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dieta odchudzająca dla wegetarianki – odpowiada Ewa Kozłowska
- Odchudzanie u 19-latki ważącej 88 kilogramów przy wzroście 173 cm wzrostu – odpowiada Julita Krawczyk
- Przybieranie na wadze przy menopauzie u 54-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Zapotrzebowanie kaloryczne - czym jest i jak je obliczyć
Zapotrzebowanie kaloryczne to liczba kalorii, któr
Na co zwrócić szczególną uwagę w codziennej diecie pacjenta onkologicznego?
Artykuł sponsorowany Pacjenci onkologiczni wymaga
Oponka na brzuchu - u kobiet, dieta, ćwiczenia
Wiele osób ma kompleksy z powodu zbyt wydatnego br