Co powoduje zastój wagi?

Witam. Mam 20 lat i jestem studentem. Moje BMI wynosi 32,9. Mimo iż (2-4 razy w tygodniu ) uprawiam sport , głównie gram w piłkę nożną,pływam a waga nie idzie w dół , przez co źle się z tym czuje bo już praktycznie próbowałem wszystkiego! Unikam tłustych i smażonych potraw. Praktycznie każde danie , które spożywam ma w sobie sporą część warzyw lub owoców.Jeśli nie jestem w ruchu staram się unikać nadmiernych ilości posiłków. Mam astmę i leki sterydowe. Czy to może powodować zastój wagi :(?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Witam, powodem nie zrzucania tkanki tłuszczowej prawdopodobnie jest źle skomponowana dieta, zbyt mało kalorii i złe proporcje białek węglowodanów i tłuszczów.W przypadku osób regularnie uprawiających sport następuje wzrost zapotrzebowania na energię i niektóre składniki odżywcze – związane jest to z przyspieszeniem tempa przemiany materii, zwiększoną utratą wody a wraz z nią elektrolitów i składników mineralnych.

0

Witam serdecznie,

Zatrzymanie wagi może być spowodowane niewłaściwie zbilansowaną dietą oraz przyjmowaniem leków sterydowych.
Jeżeli chodzi o dietę musi być dostosowana do Pana dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W tym momencie posiadam zbyt mało informacji aby ocenić Pana jadłospis oraz określić zapotrzebowanie ale wysyłam podstawowe informacje na temat zasad żywienia. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinien Pan również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pana potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to stanowią one 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Ważne aby aktywność była systematyczna Najlepiej ćwiczyć od 3do 5 razy w tygodniu, po ponad 30 min (po pół godzinnym wysiłku zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej. Nie może Pan przyjmować zbyt mało kcal bo w tym momencie zacznie zachodzić katabolizm i zamiast budować mięśnie będzie je Pan spalać.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pana dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty