Przyczyny braku owulacji

Witam.
Od ponad roku staramy się z mężem o dziecko. Niestety ja mam problem z hormonami. Robiłam badania i okazało się, że progesteron jest bardzo niski. Pozostałe wyniki (fsh i lh, prolaktyna, estragon) w normie. Mierzyłam temperaturę i obserwowałam śluz, do 14-15 d.c. wszystko przebiegało książkowo, temp. rosła, śluz się zmieniał, szyjka była miękka. Robiłam również testy owulacyjne – pozytywne. Jednak następnego dnia, wszystko się kończyło i do owulacji nie dochodziło. Mój lekarz podejrzewał u mnie PCO i zapisał lek na wywołanie owulacji. Objawy były jednak te same, miałam robione usg, i okazało się, ze nie rosną pęcherzyki.
Nie mam nadwagi, zdrowo się odżywiam (odstawiłam cukier, jem dużo warzyw, kasz i olej lniany), dużo się ruszam (taniec, joga). Biorę również naturalne suplementy zwiększające płodność (zawiera witaminy i minerały oraz zioła : korzeń maki, liść maliny, korzeń lukrecji, żeń-szeń syberyjski). Zastanawiam się co w moim przypadku jest przyczyna braku owulacji i jak to leczyć? Czy można wyleczyć całkowicie problemy hormonalne?
Pozdrawiam Pola

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Przyczyny braku owulacji to niewydolność osi podwzgórze- przysadka, występująca z powodu guzów, działania leków, hiperprolaktynemia (powodowana guzem przysadki);choroby gruczołu tarczowego (niedoczynność lub nadczynność);choroby nadnerczy (niedoczynność/nadczynność) - zbyt duże wydzielanie kortyzolu lub androgenów;zaburzenia dojrzewania pęcherzyka Graffa; zaburzenia w odżywianiu (otyłość, niedożywienie), zaburzenia metaboliczne; nadmierne wyczerpanie wysiłkiem fizycznym; zaburzenia emocjonalne.
Część z tych przyczyn w Pani przypadku zostało wykluczone jednak nie wszystkie. Należy wykonać brakujące badania. Wówczas przyczyna braku owulacji powinna być wyjaśniona.

Pozdrawiam