Czy widoczny na USG pęcherzyk oznacza ciążę?

Witam,
ostatnia miesiączkę miałam 12 czerwca, a dniu 28 czerwca miałam konsultację endokrynologiczną (ze względu na moje Hashimoto, które nie jest na razie do leczenia), które to badanie zakończyło się badaniem usg, ponieważ Pani doktor chciała mieć pewność, że odbyła się u mnie owulacja. Podczas usg Pani stwierdziła pęcherzyk w macicy (widziałam go na własne oczy). Nie mogąc się doczekać miesiączki, po tygodniu od wspomnianego usg udałam się do mojej Pani ginekolog, która to zrobiła mi kolejne badanie usg, które nic nie wykazało. Jaka może być tego przyczyna? Robiłam testy z moczu - negatywne wychodziły.

Czy to możliwe, żeby pęcherzyk pękł i dlatego nie było nic widać?

Witam serdecznie!

W opisywanej sytuacji nie ma podstaw do podejrzewania ciąży. Uwidoczniony pęcherzyk w badaniu USG podczas wizyty kontrolnej u endokrynologa był pęcherzykiem Graffa znajdującym się w jajniku. Wskazuje na to termin (czas od ostatniej miesiączki) i następny zanik pęcherzyka. Pęcherzyk Graffa dojrzewa do dnia owulacji, kiedy to pęka i uwalnia komórkę jajową gotową do ewentualnego zapłodnienia.

Brak pęcherzyka podczas kolejnego badania USG świadczy o przebyciu owulacji w danym cyklu. Jeśli w tym czasie doszło do niezabezpieczonego stosunku, to istnieje prawdopodobieństwo, że doszło do zapłodnienia.

Domowe testy ciążowe dają wiarygodne wyniki dopiero 14 dni od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia. Z Pani zapytania wynika jednak, że testy wykonane były za wcześnie.

Z Pani postu wynika, że pęcherzyk został uwidoczniony w macicy, co świadczyłoby o ciąży. Jest to jednak o tyle mało prawdopodobne, że od daty ostatniej miesiączki minęło 16 dni, więc jest to czas dni płodnych, występujących przed owulacją. W daleko idących rozważaniach można by było przypuszczać, że do zapłodnienia doszło w poprzednim cyklu, a okres był w rzeczywistości plamieniem implantacyjnym. W tym przypadku wyniki testów ciążowych z całą pewnością byłyby dodatnie.

Pozdrawiam