Kiedy mogło dojść do zapłodnienia, jeśli pęcherzyk ciążowy ma 10,1 mm?

Witam, na badaniu USG widać pęcherzyk ciążowy o wymiarach 10,1 mm. Moje pytanie brzmi, kiedy mogło dość do zapłodnienia? Który jest to mniej więcej tydzień, ale po zapłodnieniu, a nie od ostatniej miesiączki. Oraz czy istnieje możliwość zapłodnienia podczas pierwszych 2 tygodni po miesiączce, jeśli okresy były nieregularne? I czy testy ciążowe mogły nie dać rezultatu nawet dwa tygodnie po ewentualnym zapłodnieniu? Jeśli badanie było robione 7 maja, to kiedy mogło dojść do zapłodnienia. Dziękuje za pomoc.

Witam serdecznie! Sam wymiar pęcherzyka ciążowego nie pozwala na ustalenie daty zapłodnienia. U kobiet miesiączkujących nieregularnie rozbieżności w wieku ciąży wyliczonym wg daty ostatniej miesiączki oraz badaniem USG nie są niczym zaskakującym. W podobnych sytuacjach zawsze analizujemy średnie długości cykli, cykl najdłuższy oraz najdłuższy. Przy założeniu, że ciąża rozwija się prawidłowo, podany wymiar pęcherzyka odpowiada 5 tygodniowi i 5 dniowi ciąży. W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż badanie USG jest badaniem subiektywnym, którego wynik zależy od jakości aparatu i doświadczenia lekarza. Na tym etapie ciąży, odchylenie standardowe może wynosić nawet 5 dni. Ustalenie dokładnej daty zapłodnienia nie jest możliwe. Największe szanse mają panie stosujące naturalne metody zabezpieczenia, które na podstawie śluzu i temperatury dokładnie wiedzą, kiedy występuje u nich owulacja. Owulacja najczęściej miejsce 14 dni przed kolejną miesiączką (zwykle 10-16 dni). Oznaczałoby to, że do zapłodnienia doszło około 13-19 kwietnia. Do wyliczenia dni płodnych, jak podałam wyżej, konieczna jest informacja na temat daty ostatniej miesiączki, najkrótszej i najdłuższej miesiączki. Jeżeli cykle trwają 28 dni, to dni płodne rozpoczynają się już 8 dnia cyklu. Domowe testy ciążowe niestety nie są 100% skuteczne. Producenci oceniają ją na 98%, przy założeniu że wykonywane są z porannej porcji moczu koniecznie po co najmniej 14 dniach od zbliżenia. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że uzyskała Pani wynik fałszywie ujemny. Pozdrawiam