Przyczyny ciemnienia włosów

Dziękuję bardzo za odpowiedź na moje pytania. Chciałabym się jeszcze dowiedzieć o tym co Pani napisała na temat ciemnienia włosów. Proszę odpowiedzieć na następujące pytania: 1. Dlaczego naturalne włosy ciemnieją od częstego ich podcinania? (Czy to ma związek ze słońcem?) 2. Czy to ciemnienie włosów ma charakter stały? Tzn. czy nowe włosy, które będą wyrastały też już na stałe ściemnieją? Ogólnie rzecz mówiąc po to te pytania mi są potrzebne, ponieważ co miesiąc podcinam końcówki włosów, gdyż chcę dorównać je z zapuszczaną grzywką a później, jeżeli się wyrównają mam zamiar je zapuścić (wtedy te zapuszczane włosy nie będę podcinać), a przy tym nie chcę, żeby mi włosy ściemniały. 3. Czy da się jakoś zapobiec ciemnieniu włosów wraz z wiekiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Ciemnienie włosów jest uwarunkowane genetycznie. Wraz z wiekiem dochodzi do zmiany ekspresji genów melanin (eumelaniny - odpowiadającej za włosy ciemne i czarne oraz feomelaniny - odpowiadającej za włosy blond i rude). Przy zmianie ekspresji tych genów zmieniają się proporcje tych barwinków we włosach, a co za tym idzie może nastąpić ciemnienie włosów. Niestety nie można zapobiec temu procesowi. Podcinanie włosów również może powodować ciemnienie włosów w takim samym mechanizmie (zmiana ekspresji genów melanin), nie ma natomiast związku z promieniowaniem słonecznym. Ciemnienie ma charakter stały i dotyczy wszystkich włosów. Pozdrawiam serdecznie!