Mdłości po jedzeniu a ich przyczyny

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące mdłości po jedzeniu. Od tygodnia nie mogłem jeść, ponieważ mdliło mnie przy każdym jedzeniu, obojętnie jakiego posiłku. Jest chęć wymiotów, ale niestety czuję, że żołądek jest pusty i nie ma czym wymiotować. Byłem u lekarza i przepisał mi lek na mdłości po jedzeniu o nazwie N***. Brałem je przez około 4 miesiące i pomogło. Po 4 miesiącach przestałem i problem mdłości po jedzeniu znowu wrócił. Zamiast zjeść normalny obiad, zjem łyżkę ziemniaków i już jest koniec. Zaraz pojawiają się u mnie mdłości po jedzeniu i bierze mnie na wymioty. Zdarza się to również przed jedzeniem. Czym takie mdłości po jedzeniu mogą być spowodowane? Czy to może być oznaka jakiejś choroby albo nieprawidłowości w diecie? Raczej nie odżywiam się niezdrowo, chyba tak normalnie. Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś leku na mdłości po jedzeniu? Czegoś, co mogłoby mi pomóc? Nie wiem już co mam robić... Z góry dziękuję za pomoc.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim należy wyjaśnić przyczynę występowania nudności i wymiotów, gdyż te objawy mogą mieć wiele przyczyn. Niestety nie przedstawił Pan szczegółowych informacji, wobec tego potraktuje sytuację tak jakby nie było żadnej diagnostyki. W celu wykrycia przyczyny tych dolegliwości należy przeprowadzić dokładny wywiad oraz badanie fizykalne, a później zlecić ewentualne badania dodatkowe. Przyjmowany przez Pana lek należy grupy inhibitorów pompy protonowej może on przynieść poprawę w wielu schorzeniach górnej części przewodu pokarmowego m.in. refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie błony śluzowej żołądka czy choroba wrzodowa, ale nie może być stosowany ciągle. Dlatego powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego lub internisty w celu wykrycia dokładnej przyczyny i zastosowania skutecznego leczenia.
Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mdłości i odbijanie po jedzeniu

Dzień dobry . Mam pytanie odnośnie moich żołądkowych problemów . CO może mi dolegać często boli mnie żołądek jak zjem większą ilość to jest mi niedobrze i ciągle mi się odbija . W nocy się budzę i jest mi niedobrze muszę spać w pozycji półsiedzącej to wtedy minie dopiero ,mam częstopo jedzeniu zgagę albo gule w gardle
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Opis wskazuje na refluks żołądkowo - przełykowy. Proszę koniecznie udać się do lekarza rodzinnego, po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Mdłości i odbijania po jedzeniu

Witam! Mam 17 lat i od roku chodzę od lekarza do lekarze z pewnymi problemami. Mam ciągłe mdłości, ale wymiotuję rzadko, nie odczuwam również głodu, ale jem sporadycznie, doskwiera mi też ciągłe odbijanie (np. jem na śniadanie bułkę i odbija mi się nią bardzo często przez 3 godz. od śniadania potem rzadziej, ale bywa tak, że nawet o 16-ej odbija mi się śniadaniem). Miałem robioną gastroskopię i nic nie wykazało. Uczęszczałem również do psychologa i stwierdził, że nie jest to na tle nerwowym. Tabletki typu tribux i polprazol nic nie pomagają. Proszę o szybką pomoc, gdyż męczę się z moimi przypadłościami ok. rok czasu i dalej nie wiem co mi jest.

MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyny nudności mogą być różne. Myślę jednak, że warto byłoby aby przeprowadzono u Pana badania pod kątem celiakii, czyli nietolerancji glutenu czyli białka zawartego przede wszystkim w zbożach i produktach zbożowych (mąka, pieczywo). To choroba, która może ujawnić się w każdym wieku. Lekarz gastrolog może zlecić badania na obecność przeciwciał (tzw. EmA oraz tTG). Poprawę zwykle przynosi unikanie produktów bogatych w gluten (wykaz produktów na stronie www.celiakia.pl).

Jeżeli z kolei nie stwierdza się przyczyny organicznej (tj. nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym) wtedy za przyczynę dolegliwości uznaje się tzw. zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Niestety nie są one proste do opanowania i standardowo stosowane leki mogą nie przynosić efektu.
Wtedy najistotniejsze jest uregulowanie pór posiłków (5 razy dziennie mniejsze porcje), unikanie produktów wzdymających (groch, fasola), białego pieczywa i produktów z białej mąki oraz produktów tłustych.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty