Przyczyny odchyleń parametrów morfologicznych

Proszę o interpretację wyników morfologii krwi i określenie jakie mogą być przyczyny odchyleń parametrów morfologicznych.Jakie w takim razie badania dodatkowe trzeba zrobić żeby wyjaśnić przyczynę? Morfologia krwi: Hemoglobina 15,80 Hematokryt:46,60; Erytrocyty: 5,40; Leukocyty 8,3; Płytki krwi:263; MCV 86,40.Obraz krwinek białych: Neutrofile: 46,2; Limfocyty:34,8; Monocyty 9,0; Eozynofile:9,2; Bazofile:0,8.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Obniżony odsetek neutrofili nieznacznie podwyższony odsetek monocytów i eozynofili mogą być spowodowane przyjmowanymi lekami, ew. chorobami alergicznymi lub infekcją (także przebytą kilka tyg. temu). Wskazany jest przede wszystkim kontakt z lekarzem POZ, dopiero na podstawie badania klinicznego można zlecić dalszą diagnostykę, gdyż zmiany są na tyle niewielkie i niecharakterystyczne, że same wyniki badań nie świadczą o konkretnej chorobie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Warto również porównać wyniki badania z dostępnymi badaniami kontrolnymi z przeszłości.