Przyczyny powiększenia śledziony
Witam. Przy bólach w lewym boku i bólach żołądka w badaniu USG lekko powiększona śledziona, CRP i morfologia w normie. Test na Helicobacter dodatni. Czy przyczyną powiększenia śledziony może być bakteria i stan zapalny żołądka? Czy mam się czym niepokoić? Badanie gastroskopii za dwa tygodnie.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie.
Zakażenie bakterią Helicobacter pylorii jest bardzo powszechne, ale raczej nie można wytłumaczyć tym faktem powiększenia śledziony, jednak stan zapalny może być przyczyną występujących dolegliwości bólowych. Z pewnością została Pani zalecona eradykacja (czyli leczenie w celu usunięcia bakterii).
Na razie nie ma się czym martwić, tym bardziej, że napisała Pani, że organ powiększony jest nieznacznie. Przyczyn powiększenia śledziony jest bardzo wiele, poprzez choroby zakaźne (w Pani przypadku prawidłowy poziom wyników laboratoryjnych raczej wyklucza tą przyczynę), choroby hematologiczne czy choroby, które powodują nadciśnienie wrotne.
Powodem mogą być również choroby ogólnoustrojowe – na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy sarkoidoza.
Proszę spokojnie zaczekać na zaplanowane badanie.
Pozdrawiam