Przyjęcie 15. tabletki z blistra po ok. 12 h

Normalnie przyjmuję tabletki o godz 11.00 od 8 miesięcy, jednakże tego dnia z powodu silnych wymiotów przyjęłam ją dopiero ok. godz 23.30, gdyż nie chciałam ryzykować zwymiotowania jej. Czyli minęło ok. 12 i pól godziny. Jest to 1 tabletka z 3 tygodnia. Czy powinnam się zabezpieczać dodatkowo przez 7 dni i zacząć przyjmować kolejny blister bez 7-dniowej przerwy? 2 dni po tym incydencie odbyłam stosunek, co prawda bez skończenia wewnątrz pochwy, ale obawiam się, czy mogło dojść do zapłodnienia i nie wiem, czy lepiej będzie dalej przyjmować kolejny blister i ewentualnie zrobić sobie test ciążowy po tygodniu, żeby mieć pewność, że nie jestem w ciąży, czy też nie ma sensu aż tak wyolbrzymiać?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opóźnienie w zażyciu tabletki większe niż 12 godzin należy potraktować jako pominięcie tabletki. Proszę zajrzeć do ulotki swoich tabletek w poszukiwani zaleceń producenta na wypadek pominięcia tabletki w trzecim tygodniu. Najprawdopodobniej (ale proszę sprawdzić w swojej ulotce!) zaleca dwa wyjścia i jednym z nich jest pominięcie 7-dniowej przerwy (przejście do nowego opakowania od razu po zakończeniu poprzedniego). Zazwyczaj producenci podają, że w przypadku zastosowania się do ich zaleceń ryzyko ciąży nie jest zwiększone i nie ma  konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji. W połowie nowego blistra może wystąpić krwawienie lub plamienia.

Pozdrawiam!