Przyjmowanie pigułek a luźne stolce

Od ponad pół roku wróciłam do tabletek antykoncepcyjnych po porodzie. Jednak od ok. miesiąca mam raz dziennie, na ogół wieczorem, wodnisty stolec. Czy tabletka w takim przypadku w ogóle działa w 100%?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Skuteczność antykoncepcyjna pigułek może być obniżona przy wystąpieniu ciężkiej biegunki, np. trwającej ponad 24 godziny. Jeden luźny stolec raz dziennie nie powinien zmniejszać skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Nie zmienia to faktu, że warto byłoby dowiedzieć się, co może być przyczyną tych luźnych stolców - czy ich wystąpienie wiąże się z rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej, czy też może być skutkiem jakiejś infekcji (np. tzw. grypa żołądkowa lub zatrucie bakteryjne). Może warto byłoby udać się w tej sprawie do lekarza rodzinnego, zwłaszcza, że ma Pani w domu maleńkie dziecko?

Pozdrawiam!