Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy luźny stolec osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Od 5 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Wcześniej brałam Y*******, później miałam zmienione na A******. Obecnie (12.02) zaczęłam trzecie opakowanie A******. Tabletki biorę o 6.30. Mam kilka pytań. Czy regularne oddawanie stolców w krótkim czasie po zażyciu pigułki, ma wpływ na jej działanie? W sobotę rano rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek. W niedzielę wieczorem bolał mnie brzuch i dwa razy skorzystałam z toalety (luźny stolec), w poniedziałek nic, a we wtorek godzinę po zażyciu tabletki znowu miałam jednorazowy, wodnisty stolec i przez cały dzień bolał mnie żołądek. Dodam, że miałam stosunek seksualny w piątek (11.02), czyli na koniec 7-dniowej przerwy. Czy antykoncepcja była i jest zachowana? Czy powinnam zażyć dodatkową tabletkę? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży? Dziękuję. Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

W przypadku przewlekłych biegunek warto zastanowić się nad innymi formami antykoncepcji hormonalnej, jak plastry czy zastrzyki. Niestety trudno jest mi ocenić, czy doszło do obniżenia skuteczności preparatu. Zakłada się, że w przypadku wystąpienia ostrej biegunki czy wymiotów w przeciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki wskazane jest przyjęcie dodatkowej z zapasowego blistra albo stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni. 

Ze względu na problemy z oceną Pani sytuacji zalecałabym wykonanie testu ciążowego po 14 dniach od daty ostatniego ryzykownego zbliżenia.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy