Przyrost wagi i wynik kortyzolu

Witam W okresie dwóch lat przybrałam na wadze 17kg , nigdy nie miałam problemów z wagą więc bardzo mnie zdziwiło takie przybranie na masie. Moje pytanie jest takie , zrobiłam badania hormonalne i wynik jest taki : KORTYZOL mam 231,70. Czy to może być związane z przyrostem wagi? Pozdrawiam
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Witam! Niestety pełna interpretacja badania nie jest możliwa, gdyż nie podała Pani jednostek w których wykonane było oznaczenie. Jeśli jednak wynik badania przekracza normy danego laboratorium, jak najbardziej może wiązać się on z niewyjaśnionym przyrostem masy ciała. Proszę skonsultować wynik z lekarzem POZ.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dieta na przyrost wagi

Witam. Ostatnio obliczyłem swoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz ułożyłem dietę. Po odjęciu od siebie obu tych wyników wyszło, że moja dieta dostarcza o 1000 kcal więcej, niż potrzeba. Dodam, że ćwiczę 4 razy w tygodniu na siłowni. Pozostałe wskazania (białko, tłuszcze i węglowodany) również są w porządku, to znaczy w normie. Moje pytanie jest więc następujące: na jaki przyrost masy mogę liczyć w okresie jednego miesiąca biorąc pod uwagę powyższą dietę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

U osób z niedowagą, należy stosować dietę  o wyższej wartości energetycznej, niż nasz wydatek energetyczny tak, aby bilans energii był dodatni. W diecie należy stopniowo zwiększać ilość pożywienia, ale także aktywność fizyczną. W ten sposób, spożywając więcej, nie będziesz przybierać na wadze kosztem rozrostu tkanki tłuszczowej, lecz kosztem rozbudowy tkanki mięśniowej. Dzięki temu zwiększysz swoją przemianę materii, ale także samopoczucie. Dlatego nie rezygnuj z siłowni. 

Musisz pamiętać, że dieta osoby, która chce zwiększyć swoją masę ciała nie powinna się znacząco różnić od racjonalnej diety osoby zdrowej. Nie należy zatem zwiększać poziomu kalorii w diecie poprzez spożywanie np. słodyczy, fast foodów czy ciastek - są źródłem niezdrowego tłuszczu, który spożywany w dużych ilościach może mieć nawet działanie rakotwórcze (tłuszcze trans).

Eksperci do spraw dietetyki udowodnili w badanich, że należy konsumować więcej niż 3 posiłki w ciągu dnia, ale o małej objętości. Wówczas w organizmie odkłada się większa ilość białka niż tłuszczu, co ma znaczenie zdrowotne.

Aby zwiększyć swoją masę ciała o 1 kilogram, należy zwiększyć podaż kalorii w diecie o 7000 kcal, dlatego po 1 tygodniu (7 dni x 1000 kcal) powinieneś teoretycznie przytyć 1 kg, a po miesiącu 4 kg.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza u mnie ten przyrost wagi?

Dzień dobry, Mam 20 lat, zrobiłam badanie TSH fT3 i 4. Zaniepokoił mnie przyrost wagi przy braku zmiany diety, (ok10 kg przez pół roku) mam mniej ruchu przez pracę i naukę zdalną ale staram się ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po ok 40 minut. Wypadają mi włosy, pogorszył się stan paznokci. TSH wyszło lekko podwyższone (4,22), ft3 w górnej granicy, fT4 w normie. Czy konieczna jest wizyta u endokrynologa czy szukać rozwiązania gdzieś indziej?
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

u młodych kobiet, które nie przekroczyły 30. roku życia, TSH powinno być bliżej dolnej granicy normy, a zdecydowanie nie powinno przekraczać 3,00 mIU/ml. U Pani poziom tyreotropiny – 4,22 mIU/ml oraz fT3 w górnej granicy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, zwłaszcza jeśli wyniki odczytuje się w odniesieniu do dolegliwości takich jak: nieuzasadniony przyrost wagi, problemy z suchością skóry, wypadanie włosów, ale też zaparcia, osłabienie, zmęczenie itd.

Więcej informacji na temat poziomu TSH pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy.

W tej sytuacji sugeruję, by skonsultowała się Pani z endokrynologiem – może zadecydować o poszerzeniu diagnostyki, a także wdrożyć leczenie syntetyczną tyroksyną.

Jeśli jest Pani zainteresowana, o niedoczynności gruczołu tarczowego może Pani przeczytać także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty