Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 9 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przysadka mózgowa prawidłowo położona w obrębie siodła tureckiego

Przysadka mózgowa prawidłowo położona w obrębie siodła tureckiego, gładko konturowana, o ostrych zarysach, o prawidłowym sygnale przed i po podaniu środka kontrastowego. Pomiędzy częścią przednią gruczołu, a tylną częścią nerwową przysadki mózgowej widoczna jest osełkowata kształtem, nieco soczewkowata/ przecinkowata w przekrojach strzałkowych zmiana hipointensywna na tle prawidłowo wzmocnionego miąższu w fazach pokontrastowych, hiperintensywna przed kontrastem strefa której wymiary w przekrojach strzałkowych( w osi krótkiej) wynoszą do 3x2mm, szerzy się w kierunku TR na długości 5,5mm i odpowiada najpewniej strefie przejściowej przysadki mózgowej z nagromadzoną dużą ilością koloidu. Poza tym bez różnicujących się wyraźnie zmian ogniskowych. Lejek przysadki niepogrubiały, nieprzemieszczony. Struktury okołosiodłowe: zatoki jamiste, tętnice szyjne, zbiorniki okołosiodłowe, widoczne odcinki końcowe nerwów wzrokowych, skrzyżowanie nerwów wzrokowych, widoczne odcinki pasm wzrokowych w normie. Brak również wyraźnych zmian patologicznych w obrębie zatoki klinowej a także w częściowo widocznym mózgowiu. Duże naczynia koła tętniczego mózgowia( okołosiodłowo) bez uchwytnych zmian Wnioski: Zmiana widoczna pomiędzy częścią gruczołową a nerwową przysadki odpowiada najpewniej części pośredniej z nagromadzonym koloidem o wysokiej zawartości białka ( podwyższony sygnał w obrazach T1 zależnych). W badaniach wcześniejszych MR przysadki z lat 2009-2013 ich objętości wyraźnie zmieniała się i mogła być również wzięta jak obecność mikrogruczolaka. Proszę o interpretację tego wyniku czy mikrogruczolak jest czy go nie ma a jeśli tak to o jakich wymiarach. Dziękuję
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

W tym badaniu nie ma opisywanego mikrogruczolaka, tylko bardziej zmiany są opisywane wynikające z kwestii anatomicznych. Proponuję udać się do lekarza zlecającego powyższe badanie. Na podstawie powyższego badania oraz łącznej analizie występujących dolegliwości i objawów będzie można coś więcej powiedzieć.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy