Pytanie odnośnie poziomu żelaza i ferrytyny

Witam! Mam problem odnośnie poziomu żelaza i ferytyny a minowicie: żelazo 250(norma do 200), powtórzone po 7 dniach spadło do 170 przy jednoczesnym poziomie ferytyny 190(norma do 150). Jakie mogą być tego przyczyny? Czy wykonać dodatkowe badania czy może powtórzyć żelazo i ferytynę za jakieś dwa tyg? Opad niski, albuminy w okolicach górnej granicy. Dodam , że około miesiąca temu byłem na kuracji 10 dniowej antybiotykiem Clindamycinum. Pozdrawiam

Witam.

Proponuję powtórzyć badania, tak jak Pan pisze, za ok. 2 tygodnie.

Zarówno żelazo jak i ferrytyna mogą być podwyższone na skutek stanu zapalnego (10 dniowa kuracja antybiotykiem w wywiadzie).
Fe może wzrastać w stanach zapalnych i przy podrażnieniu/uszkodzeniu wątroby np. przez drobnoustroje lub leki.
Ferrytyna jako dodatnie białko ostrej fazy również wzrasta w stanach zapalnych.

Dopiero jeśli w kontrolnym badaniu parametry (Fe, ferrytyna) będą podwyższone, trzeba będzie rozważyć poszerzenie diagnostyki.

Pozdrawiam
wizytylekarskie.org