Kość jarzmowa i jej złamanie

Dzień dobry, wszystko zaczęło się od tego, że zostałem pobity. Oczywiście udałem się do szpitala, tam mnie przebadano, rzecz dzieje się w UK, a dodam, że nie do końca znam angielski. Powiedziano mi, że mam złamaną kość jarzmową, umówiono mnie na wizytę do kliniki twarzowej. Chciałbym się dowiedzieć czego się mogę spodziewać na tej wizycie. Mam bardzo mocnego sińca na oku, na kości jarzmowej widnieje wielki obrzęk, i kiedy zaciskam te stronę zębów to odczuwam ból, ale również i w uchu, dodatkowo na ustach mam 3 krwiaki. Proszę o odpowiedź, czy wszystko wróci do normy? Czy kość jarzmowa sama się zrośnie, czy niezbędne jest jakieś leczenie? Jak długo trwa rekonwalescencja po złamaniu kości jarzmowej? Ile będę musiał czekać na powrót do zdrowia? Jakie są konsekwencje złamania kości jarzmowej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od dokładnego zakresu i przebiegu złamania. Najprawdopodobniej zajmie się Panem chirurg szczękowo-twarzowy.
W tego typu złamaniach, najczęściej stosuje się wszczepianą płytkę, która ma na celu unieruchomienie złamania i umożliwia jego odpowiednie zrośnięcie. Okres gojenia jest zależny od indywidualnego gojenia u danej osoby, od stosowania się do zaleceń pozabiegowych oraz zastosowanej techniki. Zwykle wynosi on kilka-kilkanaście miesięcy.

Bez bezpośredniego badania i zdjęcia rtg trudno ocenić Pana uraz czy jest jedno, czy więcej złamań, ich umiejscowienie, z przemieszczeniem, bez przemieszczenia itd. W zależności od rozpoznania można naprawić uraz poprzez repozycję, płytkami lub unieruchomieniem szczęk. Sposób leczenia przesądzi o czasie trwania wracania do normalności.