Rokowania po wykryciu mostka mięśniowego

Proszę o odpowiedź. Ile lat przeżyje ktoś, u kogo nie zdiagnozowano mostka mięśniowego, bo po prostu nie robiono mu koronarografii. Jeżeli ten zdiagnozowany przeżyje 5 i jest to dobre rokowanie - to ile ten co nie wie, że ma mostek mięśniowy? Bardzo ciekawa jestem odpowiedzi, bo u mnie właśnie taki mostek 5 dni temu zdiagnozowano. Czy już mam odliczać te 5 lat? A może mniej? Teraz czekam na badanie IVUS.

Witam! Mostki mięśniowe to pasma kardiomiocytów krzyżujące się z przebiegiem tętnicy wieńcowej w nasierdziowym jej odcinku. Ta anomalia anatomiczna może upośledzać rezerwę wieńcową prowadząc do występowania dolegliwości dławicowych, ale także może wiązać się z zawałem serca, groźnymi zaburzeniami rytmu a nawet z nagłym zgonem sercowym. Niestety dokładny wpływ mostków mięśniowych na przeżycie pacjentów z tą anomalią nie jest znany, jednakże zawsze w przypadku wykrycia tej anomalii dąży się do jak najlepszego zabezpieczenia pacjenta. Rokowanie jest trudne do oceny, gdyż zależy od wielu czynników związanych ze strukturą mostków. U osób z wykrytym zaburzeniem rokowanie jest lepsze ze względu na farmakoterapię (głównie beta-blokery, w razie nietolerancji antagoniści kanału wapniowego) oraz ewentualne leczenie zabiegowe, które może znacząco poprawić przepływ w naczyniach (stent, miotomia, czyli operacyjne nacięcie mostka mięśniowego oraz by-passy). Takie postępowanie pozwala znacznie wydłużyć przeżycie chorych. W przypadku nieświadomych pacjentów (a jest to dość częste znalezisko podczas badań sekcyjnych) ryzyko nagłego zgonu jest realne. Okres 5 lat ma znaczenie statystyczne w badaniach klinicznych, dlatego proponuję nie przywiązywać tak dużej wagi do tego parametru. W Pani sytuacji konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki (IVUS), gdyż w zależności od jej wyniku zostanie zastosowane optymalne leczenie. Proponuję pozostać pod kontrolą lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!