Różnica pomiędzy SM a boreliozą

W dzieciństwie kontakt z kleszczem, wyjęty z szyi na pogotowiu. W wieku 36 lat objawy: podwójne widzenie. Neurolog zdiagnozował SM. W Poznaniu na boreliozę wykonane było badanie PCR Real-Time – wynik ujemny (2008). W Katowicach 2008 z płynu m.r.: słabe prążki oliglokonalne (rzekomo mają potwierdzać chorobę SM) w rozdziale białek PMR, a nieobecne w rozdziale surowicy. Alb-pmr 60,20% Alfa 1 – pmr 6,80% Alfa 2 – pmr 3,10% Beta – pmr 11,70% Gamma – pmr 15,00 % Prealb 3,20%. Dodatkowo z płynu mózgowo-rdzeniowego: Prot (12-60) 42 Pleo 28/3 Glu-pmr (40-70) 58 IgG-pmr (2,8 – 5,6) 6,40 Prot (15-45) 42. Badanie w rozcieńczeniu surowicy 1:100 ANA – słabo wyraźna obecność test Hep-2 słabo dodatni wzór fluor- homogeny o charakterze kropek jądrowych n-DNA- nie stwierdza się obecności Wzrokowe Potencjały Wywołane: VEP obustronnie prawidłowe . Krew: Borelioza p/c klasa IgM - wątpliwy 17,06 RU/ml (norma 16-22 RU/ml) Klasa IgG dodatni 44,57 RU/ml (norma 16-22 RU/ml). Jakie badania jeszcze zrobić?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani/Panie,

Diagnostyka przeprowadzona dotychczas była bardzo dokładna, ale wyniki rzeczywiście nie są rozstrzygające. Poziom IgG w surowicy świadczy o przebytej boreliozie, aczkolwiek badanie płynu mózgowo-rdzeniowego nie potwierdza neuroboreliozy. W diagnostyce stwardnienia rozsianego istotne jest również wykonanie badania rezonansu magnetycznego mózgu, w przypadku SM obecne są bowiem charakterystyczne zmiany demienilizacyjne. Proponowałabym wykonanie takiego badania.