Stwardnienie rozsiane a borelioza

Witam!

W 2000 roku zachorowałem na boreliozę, po dwóch latach podobno zostałem wyleczony. Po ostatnich wakacjach pojawiła mi się mgła na oku. Jestem aktualnie leczony na SM. Lecz wciąż nie dawało mi to spokoju, że mogę być chory na stwardnienie. Zrobiłem ostatnio badania na boreliozę i wyszło, że IgG mam ujemne, a IgM mam dodatnie. Co to oznacza? Czy jest jednak możliwość, że jest to niedoleczona borelioza? Oraz mam pytanie odnośnie białka w płynie mózgowo-rdzeniowym. Gdyż Pani doktor powiedziała mi, że skoro mam białko w płynie mózgowo-rdzeniowym to oznacza to, że mam SM. Ale z tego co wyczytałem w Internecie to białko w PMR obecne jest także przy boreliozie – czy to prawda?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

By rozpoznać SM należy zawsze wykluczyć obecność neuroboreliozy. Trudno mi się wypowiadać, czy u Pana na pewno jest SM, ponieważ nie wiem, co było podstawą rozpoznania - sama mgła w polu widzenia, to za mało.

Jeżeli chodzi o Pańskie pytania:
białko w płynie m-r jest również podwyższone w neuroboreliozie, zazwyczaj wynosi 10-30 mg/ml;
- samo dodatnie IgM, raczej nie wskazuje na neuroboreliozę. Być może jest to wynik fałszywie dodatni, który występuje: w zapaleniu opon m-r, infekcja EBV, kiła, choroby autoimmunologiczne. Warto po jakimś czasie powtórzyć to badanie i porównać, jak wyglądają przeciwciała w surowicy i jak w płynie oraz oznaczenie indeksu syntezy (AI) - należy wykazać lokalną produkcję przeciwciał w OUN.

Czy miał Pan badanie wzrokowe potencjały wywołane? W takim przypadku warto, to rozważyć.

Serdecznie pozdrawiam!