Różnice pomiędzy dżumą dymieniczną, płucną i posocznicową

czym się różni dżuma dymieniczna od płucnej i posocznicowej?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie dżuma jest wywołana pałeczką Yersinia pestis. Wyróznia się 3 postacie dżumy:posocznicową, płucną i dymieniczą. Dżuma dymienicza charakteryzuje się powiększeniem węzłów chłonnych. Zwykle choroba rozpoczyna się zwykle dreszczami i gorączką ( u dzieci mogą wystąpić drgawki). Na skórze pojawiają się wybroczyny, mogą wystąpić krwawienia z nosa, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, spojówki stają się przekrwione . Następnie dochodzi do zapalenia i powiększenia węzłów chłonnych,głównie pachwinowych, pachowych i szyjnych, które po kilku dniach rozmiękają, dochodzi do powstania przetok i wycieku ropy.Od tego czasu następuje poprawa stanu chorego.
Dżuma pierwotnie płucna występuje, gdy do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Początek choroby jest nagły, z wysoką gorączką. W obrazie klinicznym dominuje kaszel (początkowo suchy niebolesny), jednakże szybko rozwijają się objawy niewydolności oddechowej i następuje zgon pacjenta. Postać płucna wtórna występuje w ciężkich przypadkach odmiany dymieniczej, a jej rozwinięcie znacznie pogarsza rokowanie.
Postać posocznicowa charakteryzuje się piorunującym przebiegiem i bardzo krótkim okresem wylęgania. Nie leczona prowadzi do zgonu w ciągu kilku dni od początku choroby. Obraz kliniczny cechuje dominują objawy ciężka ogólnoustrojowa toksemia ( ogólnoustrojowa reakcja zapalna i rozwój niewydolności wielonarządowej, do śpiączki włącznie). Postać wtórna posocznicowa może wystąpić w postaci płucnej, rzadziej w dżumie dymieniczej o ciężkim przebiegu.
Pozdrawiam.