I stadium sarkoidozy

jakie wytyczne są w przypadku zdiagnozowania sarkoidozy w I stadium? postać: (mała zmiana w płucu wielkości 3mm widoczna na rtg) bronkoskopia nie potwierdziła jednoznacznie czegoś konkretnego a bjopsja wykluczyła coś innego-np.nowotwór, czy grużlicę,brak jakichkolwiek objawów charakterystycznych dla sarkoidozy typu:stan podgorączkowy, rozprzestrzenienie na inne organy, badania krwi i crp wyszły w normie,normalna wydolność płuc, pacjent nie ma oznak meczenia sie i osłabienia,brak zmian w stawach

Witam,
Stadium I (na podstawie RTG klp) oznacza zajęte węzły chłonne wnęk płucnych. Choroba na tym etapie ma korzystne rokowanie, a remisje samoistne obserwuje się w 60-90% przypadkach.
U większości zmiany cofają się w ciągu 2 lat od rozpoznania choroby. Rzadko u tych chorych dochodzi do progresji choroby.
Choroba ma różne oblicza, więc każdy chory na sarkoidozę musi być traktowany indywidualnie
Obecnie wskazaniem do leczenia farmakologicznego (glikokortykosteroidoterapia) jest stadium II lub III lub zajęcie serca, OUN, oka, nadciśnienie płucne.
pozdrawiam