Różnice w badaniu TK aparatem 16-rzędowym z kontrastem a 32-rzędowym bez kontrastu

Mam skierowanie na badanie TK miednicy mniejszej - torbiel jajnika . Jaka jest różnica pomiędzy badaniem TK aparatem 16 rzędowym z kontrastem, a badaniem aparatem 32 rzędowym bez kontrastu- które jest dokładniejsze.chciałabym ominąć kontrast ze względu na uczulenia występujące w rodzinie. Czy badanie TK miednicy mniejszej może wykazać ewentualne zmiany w obrębie jelit. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Badanie wykonane w tomografie 32-rzędowym będzie dokładniejsze niż w 16-rzędowym. Projekcja z kontrastem daje możliwość oceny unaczynienia struktur oraz oceny naczyń. Bez kontrastu, taka ocena, bez względu na rzędowość aparatu nie jest możliwa. W badaniu obejmującym narządy miednicy mniejszej możliwa jest ocena wyłącznie końcowego odcinka jelita grubego - esicy i odbytnicy.
Jeśli zdecyduje się Pan/Pani na badanie z kontrastem, należy poinformować personel medyczny o występujących w rodzinie reakcjach alergicznych na środek cieniujący.