Ryzyko ciąży po 16-godzinnym opóźnieniu w przyjęciu tabletki

Czy mogło dojść do zapłodnienia, jeśli tabletkę antykoncepcyjną przyjęłam z 16 godzinnym opóźnieniem już po stosunku? Był to pierwszy tydzień nowego blistra (dokładnie 4 dzień, a drugi dzień po zakończonym okresie z odstawienia). Czy na skuteczność antykoncepcji mają wpły globulki dopochwowe (na stany zapalne)? Dodam, że antykoncepcję hormonalną stosuję od 8 lat. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

W przypadku pominięcia tabletki z pierwszego tygodnia nowego opakowania, zajście w ciążę jest możliwe. Powinna Pani zastosować antykoncepcję "po stosunku" i rozpocząć przyjmowanie tabletek w 12 godzin później. Ponadto konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczniea przez 7 kolejnych dni pomimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Stosowanie globulek dopochwowych nie powinno zmniejszać skuteczności antykoncepcji, ale proszę informować lekarza, który przepisuje Pani jakiekolwiek środki (w tym preparaty dopochwowe) o stosowaniu tabletek.