Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ryzyko ciąży przy nieregularnych cyklach miesiączkowych

Witam!

Miewam nieregularne miesiączki. W ciągu ostatniego roku miałam następujące cykle: 41, 36, 34, 37, 36, 42, 28, 25, 24, 33, 30, 33. Od dłuższego czasu nadejście miesiączki zwiastowały bardzo silne bóle w podbrzuszu zaczynające się ok. 3 dni wcześniej. Z dnia na dzień się one nasilały i w końcu zaczynało się krwawienie. W tej chwili jestem w 42 dniu cyklu. Od około 5 dni mam lekkie pobolewania w dole brzucha przez ok. 5 min. ze 3 razy dziennie. Ale są one o wiele słabsze niż te bóle, które występują zwykle. Również od około 5 dni mam wrażliwe piersi i odczuwam lekki ból przy dotyku. Zwykle przed okresem nie miewałam bolących piersi.

W ciągu ostatniego tygodnia zrobiłam 4 testy ciążowe i wszystkie były negatywne. Zawsze zabezpieczamy się prezerwatywą, sporadycznie jest stosunek przerywany. Czy jest możliwe, aby była to ciąża i test wyszedł negatywny? Czy jest to zwykłe zawirowanie hormonalne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Witam!

Jeżeli stosunki odbywały się także bez zabezpieczenia to ryzyko ciąży istnieje. Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększają się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu - należy pamiętać, że objawy te nie są jednoznaczne z ciążą. Na przesunięcie miesiączki mogą wpływać także takie sytuacje jak - dieta, zwiększona aktywność fizyczna, większa ilość stresu - są to najczęstsze przyczyny wydłużenia cyklu. Wynik testu ciążowego jest wiarygodny po 2 tygodniach od potencjalnego zapłodnienia (czyli zwykle w terminie spodziewanej miesiączki). Wiarygodność testów z moczu jest duża i wynosi około 99%. Wykonane testy powinny wykluczać ciążę, jednak w razie wątpliwości należy go powtórzyć za około 7-10 dni lub wykonać badanie beta HCG z krwi - które jednoznacznie może wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy