Ryzyko przyniesienia wirusa wścieklizny do domu

Witam.Mam pytanie dotyczące wirusa wścieklizny,Czy wirusa można przenieść do domu np.na butach? często na chodnikach widzi sie krew nie wadomo czy ludzką czy zwierzecą , czy w takiej sytuacji wchodząc butem można tego wirusa przenieść.Czy wirus wścieklizny wystepuje we krwi czy tylko ślinie zwierzecia?

Aleksander Ropielewski

Wirus przenosi się przez ślinę oraz można się nim zarazić poprzez kontakt z zarażonymi tkankami (głownie nerwowa lub skórą) łzami i sokiem trawiennym chorego. W opisanej sytuacji rysyko zarażenia się wirusem nie występuje. Po pierwsze żyje on krótko poza organizmem, a po drugie krew nie jest materiałem zakaźnym (chyba, że z domieszką śliny)