Ryzyko wad rozwojowych w ciąży

Witam jestem w 6 mc ciazy i lecze sie na toksoplazmoze, chcialabym zapytac czy biegiem ciazy maleje ryzyko wystapienia wad rozwojowych u mojego dziecka i czy pewne wady bylo by juz widac to 27 tydz ciaz, lecze sie rovamecyna 3x3m.jedn . moj ginekolog robi mi co wizyte usg bardzo dokladne i twierdzi ze narazie wszystko jest ok. czy mogla bym prosic o opowiedz

Ryzyko przeniknięcia toxoplazma gondi przez łożysko jest różne w zależności od trymestru ciąży. Wynosi: 25 % w pierwszym trymestrze, 50 % w drugim i około 65 % w trzecim trymestrze. Ale jeśli już przeniknie ryzyko toksoplazmozy wrodzonej u płodu jest największe w pierwszym trymestrze – 75 %, mniejsze w drugim – około 50 %, a w trzecim trymestrze już tylko około 5 %.