Ryzyko zakrzepicy przy stosowaniu antykoncepcji

Podczas stosowania antykoncepcji , jak duza jest mozliwosc zakrzepicy ? jakie były by jej objawy , że tak na prawde poczułabym że coś jest nie tak ? czytałam na ulotce ze np kaszel ale to moze byc po prostu objawa grypy czy innej tego typu choroby a mam tak ze z byle powodow zaczynam sie bac i wmawiac sobie duzo rzeczy :/
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Tabletki antykoncepcyjne zwiększają co prawda ryzyko powstania zakrzepicy. Nie da sie jednak procentowo określić jak bardzo. Zależy to bowiem od indywidualnych "predyspozycji" pacjentki - funkcjonowania układu krzepnięcia czy dodatkowych predyspozycji w postaci otyłości, palenia papierosów czy małej aktywności ruchowej. Do objawów zakrzepic naczyń płucnych należą nagle pojawiająca się duszność, kaszel, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, gorączka, sinica. Na zakrzepicę żył kończyn dolnych wskazują natomiast ból, tkliwość palpacyjna kończyny, obrzęk, zaczerwienienie skóry, nadmierne ucieplenie lub gorączka.