Ryzyko zarażenia ospą od dziecka

mam 31 lat moja 4-letnia córeczka ma ospę nie pamiętam czy byłam sczepiona na ospę , czy w latach 90 było obowiązkowe sczepienie przeciw ospie a jeśli nie to na ile procent jest możliwe że się od niej zarażę

Szanowna Pani,
Nigdy szczepienie P-ospie nie należało do kalendarza szczepień obowiązkowych. Stąd tez nie była Pani zapewne szczepiona. Zarażeniem od dziecka jest możliwe choć u starszych osób nieczęsto to się zdążą bowiem wraz z upływem czasu nabierały odporności po kontaktach subklinicznych. W procentach nikt tego nie poda.
Z poważaniem,
J.Zachwieja