Seks bez zabezpieczenia w 6 dniu cyklu

Witam. Ostatnio kochałam się ze swoim chłopakiem w 6 dniu cyklu, krwawienie było już bardzo małe, a kochaliśmy się bez zabezpieczenia i doszedł we mnie. Czy istnieje prawdopodobieństo zajścia w ciąże? Moje cykle trwają ok. 24-27 dni. Nie wiem czy iść dla pewności po tabletki po? Proszę o odpowiedź
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W opisanym przez Panią przypadku ryzyko ciąży jak najbardziej istnieje. Do Pani należy jednak decyzja czy chce Pani zażyć tabletkę "po". Proszę tylko pamiętać, że im szybciej jest ona zażyta tym wyższa jest jej skuteczność.

Lek. Marta Gryszkiewicz

W tym przypadku istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Do owulacji dochodzi około 14 dnia cyklu (przy krótszych niż 28 dniowy cykl, może to być wcześniej), a żywotność plemników może sięgać nawet 7-8 dni. Dlatego też jeśli chce Pani uniknąć zajścia w ciążę, należy udać się do lekarza ginekologa po receptę na antykoncepcję "po".