Dzień dobry,
problem, o którym Pani pisze jest dość złożony. Domyślam się, że badania lekarskie wykluczyły istnienie u Pani choroby serca (bóle w klatce piersiowej). Jesli tak, to powinna Pani rozpocząć terapię psychologiczną, która złagodziłaby objawy, pozwoliła zrozumieć mechanizm powstawania tego typu zaburzeń. Najczęściej dzieje się tak, że duża ilość stresów, poczucie utraty sił psychicznych, lęk przed odrzuceniem lub utratą pozycji (np. w rodzinie, w pracy, wśród rówieśników itp) a także tendencja do tłumienia emocji powodują, że napięcia niebezpiecznie się gromadzą i nasz organizm niejako "bierze je " na siebie, co wywołuje różne objawy psychosomatyczne. Tak więc radzę podjąć terapię a z pewnością odnotuje Pani poprawę. Życzę powodzenia. Krystyna Weigl-Albert

0

Jak najbardziej. Gdy jesteśmy długotrwale poddawani działaniu silnego stresu i nie potrafimy sobie z tym stresem poradzić, konsekwencje możemy odczuwać pod postacią dolegliwości somatycznych. Dolegliwości te mogą przybierać różnorakie objawy od bólu brzucha po alergie skórne. Do częstych objawów należą właśnie bóle w klatce piersiowej (i uczucie duszności).
Nie należy ich lekceważyć. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby oczywiście udanie się do psychologa, który wskazałby indywidualnie dobrane Pani preferencji sposoby radzenia sobie ze stresem (m. in. relaksacja, rozładowywanie złości, gospodarowanie czasem itp.). Można także sięgnąć do poradników.
Proszę jednak pamiętać, że należy wykluczyć podłoże somatyczne Pani objawów. Bóle w klatce piersiowej i bóle (drętwienie) rąk mogą świadczyć o dolegliwościach kardiologicznych. Nim zajmie się Pani psychologicznym podłożem bólu, proponuję wykonać EKG serca. Warto się też skonsultować z kardiologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty