Bóle w klatce piersiowej przy nerwicy

Dzień dobry, Skąd biorą się bóle w klatce piersiowej przy nerwicy ? Zaznaczę, że serce jest zdrowe-potwierdzone EKG i testami wysiłkowymi,ciśnienie prawie wzorcowe. Jaki może być inny powód, jak nie problemy z układem krążenia, sercem itp.? Czy poza wymienionymi badaniami serca należy wykonać jakieś inne badania? Czy ból w klatce piersiowej może być spowodowany samą nerwicą? Czyli stresem? Czy właśnie takie mogą być objawy nerwicy? Jeżeli tak, to jak można leczyć te dolegliwości? Z jakim lekarzem warto byłoby się skonsultować. Przyznam, że ból w klatce piersiowej jest dość mało komfortowy i chciałbym się go pozbyć. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

Mgr Dorota Majlich

Przy nerwicy przeżywane dolegliwości są związane z przeżywanym konfliktem wewnątrz psychicznym. W trakcie psychoterapii symbolika dolegliwości jest bardziej jasna i zrozumiała dla pacjenta i zwykle po podjęciu terapii ustępuje.
Pozdrawiam Dorota Majlich

W przypadku nieustalenia fizycznych przyczyn bólu warto rozważyć przyczyny psychiczne. Pomoże w tym wizyta u psychoterapeuty, który podczas konsultacji pomoże Pani/Panu w odnalezieniu przyczyn problemu, a w wyniku terapii pomoże je usunąć i złagodzić objawy.

Witam,
w nerwicy najczęściej mamy do czynienia z przewlekłym stresem, lekiem, który jakby nie zostaje uwolniony, chodzi o to, ze osoby cierpiące na nerwicę, często mają tendencję do tłumienia pewnych emocji, albo emocji w ogóle. Emocje niosą ładunek informacyjny ale też i energetyczny. Np, strach niesie informację, że jest coś zagrażającego i energię potrzebną do tego, żeby np. uciec. Złość, niesie informację, że coś odbywa się nie po naszej myśli, naszym kosztem i daje energię, żeby tą sytuację zmieniać - takie jest znaczenie emocji w sensie ewolucyjnym. Mogą zdarzyć się sytuacje kiedy zaczynamy tłumic te emocje (czasami po prostu sytuacja społeczna tego wymaga, ale może się też zdarzyć, że przejdzie to niejako w nawyk, albo po prostu nie mieliśmy możliwości nauczyć się adekwatnie emocje wyrażać - wówczas możemy przechodzić z jednego bieguna w drugi), wtedy owa energia powiązana z emocjami pozostaje i może się objawiać w różnej postaci somatycznej. Istnieje teoria, ze atakuje najsłabszy organ. Ale można to także rozpatrywać w drugiej strony. Każda osoba ma takie swoje miejsce w organizmie gdzie kumuluje się stres, można ją określić przy dokładnym zastanowieniu się nad tym, typowo są to okolice serca (nie musi to być serce), kark, głowa, wówczas w przypadku dużego nagromadzenia nierozładowanego stresu, odczuwamy objawy właśnie w tych okolicach. To jest jedno wyjaśnienie. Może się także zdarzyć, że zasugerujemy się pewnymi doniesieniami o chorobach i wówczas odczuwamy pewne objawy. Nie jest to niczym wyjątkowym, tak może się zdarzać, warto wówczas skonsultować się z psychologiem wyjaśnić powody, tej tendencji. Generalnie w leczeniu zaburzeń nerwicowych bardzo ważna jest psychoterapia, do której Pana zachęcam. Warto zapewne przyjrzeć się sobie nieco i zrozumieć pewne mechanizmy oraz aktywnie im zapobiegać. W mechanizmie nerwicy bardzo często mamy do czynienia z taką nabytą nieumiejętnością (być może wskutek wcześniejszej niemożności) do właściwego korzystania i wyrażania emocji, co niesie określone skutki w postaci objawów somatycznych, a także i określone, potęgujące ten stan zmiany w przekaźnictwie mózgowym. Warto się temu przyjrzeć i trochę się przeuczyć inaczej spojrzeć na sprawę. To zapewne pomoże w dolegliwościach somatycznych. Można także próbować metod relaksacji np. trening Jacobsona, jednak mimo wszystko zalecałabym wizytę u psychologa. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio mailowo (adres na stronie gabinetu). Pozdrawiam.

Witam. Najogólniej rzecz ujmując można powiedzieć, że przy nerwicy bóle w klatce piersiowej biorą się z procesów emocjonalnych. Te z kolei - znów upraszczając - są zarządzane naszym układem nerwowym i układem hormonalnym. Te informacje pewnie w niczym Panu nie pomagają. Pytanie, które może być początkiem drogi do zrozumienia objawów i lepszego zrozumienia samego siebie to: "Jakie Pana emocje i doświadczenia sprawiają, że choć ich Pan nie czuje, to serce Pana boli?" W poszukiwaniu odpowiedzi niestety trzeba się wybrać na psychoterapię. Jeżeli bierze Pan to pod uwagę, to proszę zajrzeć na witrynę Dolnośląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów - być może tam uzyska Pan informację, gdzie mógłby Pan szukać pomocy dla siebie. Pozdrawiam

Są to bóle o podłożu psychogennym. Inaczej mówiąc- napięcie, emocje niejako lokują się w ciele- w napięciu mięśni, odczuciu bólu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest psychoterapia pomagająca w przepracowaniu trudnych, nieuświadamianych emocji, napięć, stresu. Pomaga także w nauczeniu się bardziej adaptacyjnych form reagowania (niż tłumienie emocji), a tym samym pomaga uwolnić się od objawów.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

o tym, że stres jest dla ludzkiego organizmu po prostu szkodliwy, wiadomo od dawna. Tak naprawdę psychika i ciało są ze sobą ściśle powiązane i kiedy człowiek doświadcza jakichś konfliktów psychologicznych czy silnego stresu, to mogą się one manifestować właśnie jako różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, w tym właśnie mogą one przybierać formę bólu w klatce piersiowej.

Jeżeli ból w klatce piersiowej wynika nie z choroby somatycznej, a właśnie z nerwicy, to sposobem na zaradzenie tej dolegliwości jest podjęcie leczenia właśnie nerwicy. Wstępnie pokierować się można czy to do psychologa, czy też do psychiatry lub psychoterapeuty. Nerwice leczyć można bowiem zarówno poprzez wdrażanie pacjentowi farmakoterapii, jak i drogą prowadzenia u niego psychoterapii. Wybór konkretnego postępowania uzależniony jest m.in. od stopnia istniejących u pacjenta zaburzeń, a także od innych problemów zdrowotnych występujących u chorego. Może się także zdarzyć sytuacja, gdzie kluczem do pozbycia się objawów nerwicy będzie zredukowanie poziomu doświadczanego stresu poprzez np. unikanie czynników wywołujących w pacjencie stres czy też wykonywanie specjalnych ćwiczeń relaksacyjnych.

Wizyty u wspomnianych wyżej specjalistów zasadniczo nie trzeba się bać. Czasami spotkać się można z opinią, że psychiatrów odwiedzają wyłącznie ‘wariaci’, ale to zdecydowanie nie jest prawda! Specjaliści od ochrony zdrowia psychicznego – zarówno psychiatrzy, jak i psycholodzy – pomagają rozwiązywać różnorodne problemy zdrowotne tak samo, jak specjaliści innych dziedzin, np. kardiolodzy czy neurolodzy.