Witam,
Problem, który Pani opisuje to jeden z możliwych objawów nerwicy natręctw. Nie wiem, czy kiedyś się Pani już leczyła, czy korzystała Pani z pomocy psychologa/psychiatry. Najlepiej zgłosić się na konsultację do psychologa lub lekarza psychiatry - ten pierwszy może Pani zaoferować odpowiednią psychoterapię, ten drugi może zaproponować leki, które zmniejszą przymus mycia rąk. Można poszukać kogoś prywatnie lub w Poradni Zdrowia Psychicznego.
pozdrawiam
Agnieszka Erbel
Dzień dobry!
Czasami robimy rzeczy, które nie są potrzebne, a nawet nie są dla nas bezpieczne, ani zdrowe. Może mieć to charakter nawyku, nałogu, obsesji, kompulsji czy autoagresji (uważa Pani za ciekawe coś, co jest niebezpieczne, nieprzyjemne, szkodliwe). Wiąże się ze stanem emocjonalnym, zdrowiem psychicznym - trudnością w zdrowym regulowaniu napięcia, emocji. Proszę skonsultować się z psychoterapeutą.
Pozdrawiam!
Witam. Koniecznie iść na psychoterapię, aby zrozumieć własne zachowania i emocje oraz do psychiatry, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Przecież zdaje sobie Pani sprawę, że wystarczyłoby myć ręce w ciepłej wodzie, a byłyby ciepłe, i smarować kremem do rąk, aby nie były szorstkie. Jest jednak coś, co powoduje w Pani przymus w efekcie zadawania sobie bólu, uszczerbku na zdrowiu. I tego faktu nie można pominąć, on o czymś "mówi". Wyjaśnić sobie można to pod okiem specjalisty. Życzę wytrwałości
Witam,
tak jak Pisze znajomi zapewne martwią się o stan Pani dłoni, czemu się nie dziwię.
Chciałabym zrozumieć też, bo to nie jest dla mnie do końca jasne, z czym konkretnie chciałaby pani coś zrobić, z Pani dłońmi, z faktem częstego mycia, czy z tym, że lubi Pani na nie patrzeć, a może z ta niezgodnością między Pani preferencjami a tym co mówią Pani znajomi? Pytam, ponieważ, po tak dość krótkiej informacji, nie jest to dla mnie do końca jasne czego Pani oczekuje, a chciałabym pomóc. Mi przychodzi na myśl pytanie czemu Pani lubi patrzeć na swoje dłonie jak są sine? I chciałabym poznać na nie odpowiedź. zapraszam także do bezpośredniego kontaktu przez maila, może będę mogła pomóc rozwiązać problem. Pozdrawiam.
Witam Panią,
w Pani sytuacji wskazana jest konsultacja psychoterapeutyczna i podjęcie terapii. Problem sam się nie rozwiąże, dlatego ważne jest, aby mogła poznać znaczenie tego mechanizmu.
Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak
Witam, opisywane przez Panią objawy noszą znamiona czynności natrętnych, co jest wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej, jednak z treści maila nie do końca jest dla mnie jasne, jakiej pomocy Pani oczekuje. Pytanie "Co z tym zrobić?" rozumiem następująco: co zrobić w sytuacji, gdy objaw jest uciążliwy, jednak zarazem niesie ze sobą pewien rodzaj satysfakcji, spełnienia(?). Jeśli jest tak, że w "układzie" tym przeważa uciążliwość i zmęczenie, może to dać impuls oraz motywację do podjęcia leczenia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem na uporanie się z konfliktem jest podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam Danuta Michalczyk
Nie jest to zdrowy objaw. Zarówno w kontekście suchych, sinych czy nawet krwawiących dłoni, ale przede wszystkim w kontekście przyjemności,jaką Pani odczuwa, wyrządzając sobie krzywdę oraz fakcie potrzeby takiego czyszczenia rąk. Być może nie jest to jedyna trudność, z jaką się Pani zmaga? Proszę się skontaktować z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą- podobne objawy, natręctwa można leczyć psychoterapią.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Suche i szorstkie dłonie – odpowiada Lek. Dariusz Czubiński
- Zimne ręce i dłonie, sine paznokcie, brak koncentracji – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co mogą oznaczać zimne dłonie? – odpowiada Lek. Wojciech Zygmunt
- Zimne i sine dłonie oraz stopy – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Jak wyleczyć nerwicę natręctw związaną z częstym myciem rąk? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy częste mycie rąk jest chorobą? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Nerwica natręctw i natrętne myśli – odpowiada Dr Bartosz Piasecki
- Peeling dłoni i maska na dłonie – odpowiada Mgr Jolanta Gajda
- Czy dwukrotne mycie włosów w ciągu dnia to nerwica natręctw? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Przeszkadza mi brud - czy to natręctwa? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
artykuły
Obsesyjne mycie rąk
Obsesyjne mycie rąk to rodzaj zaburzenia obsesyjno
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy
Nerwica natręctw - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Nerwica natręctw to uporczywe zaburzenie obsesyjno