Sine dłonie od mycia w zimnej wodzie

Myje już prawie 4 lata dłonie bardzo czesto zimną wodą ponieważ mam wrażenie że jest na nich brud, pot, kurz.. itp. Przez to mam bardzo suche, szorstkie i sine dłonie. Wszyscy mi mówią żebym brała jakieś maści i wgl ale ja nie chce ponieważ uwielbiam na nie patrzeć gdy są sine (czasem aż szarawo-fioletowe) i gdy krew z nich czasem leci. Co z tym zrobić?

Witam,
Problem, który Pani opisuje to jeden z możliwych objawów nerwicy natręctw. Nie wiem, czy kiedyś się Pani już leczyła, czy korzystała Pani z pomocy psychologa/psychiatry. Najlepiej zgłosić się na konsultację do psychologa lub lekarza psychiatry - ten pierwszy może Pani zaoferować odpowiednią psychoterapię, ten drugi może zaproponować leki, które zmniejszą przymus mycia rąk. Można poszukać kogoś prywatnie lub w Poradni Zdrowia Psychicznego.
pozdrawiam
Agnieszka Erbel

Dzień dobry!

Czasami robimy rzeczy, które nie są potrzebne, a nawet nie są dla nas bezpieczne, ani zdrowe. Może mieć to charakter nawyku, nałogu, obsesji, kompulsji czy autoagresji (uważa Pani za ciekawe coś, co jest niebezpieczne, nieprzyjemne, szkodliwe). Wiąże się ze stanem emocjonalnym, zdrowiem psychicznym - trudnością w zdrowym regulowaniu napięcia, emocji. Proszę skonsultować się z psychoterapeutą.

Pozdrawiam!

Witam. Koniecznie iść na psychoterapię, aby zrozumieć własne zachowania i emocje oraz do psychiatry, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Przecież zdaje sobie Pani sprawę, że wystarczyłoby myć ręce w ciepłej wodzie, a byłyby ciepłe, i smarować kremem do rąk, aby nie były szorstkie. Jest jednak coś, co powoduje w Pani przymus w efekcie zadawania sobie bólu, uszczerbku na zdrowiu. I tego faktu nie można pominąć, on o czymś "mówi". Wyjaśnić sobie można to pod okiem specjalisty. Życzę wytrwałości

Witam,
tak jak Pisze znajomi zapewne martwią się o stan Pani dłoni, czemu się nie dziwię.
Chciałabym zrozumieć też, bo to nie jest dla mnie do końca jasne, z czym konkretnie chciałaby pani coś zrobić, z Pani dłońmi, z faktem częstego mycia, czy z tym, że lubi Pani na nie patrzeć, a może z ta niezgodnością między Pani preferencjami a tym co mówią Pani znajomi? Pytam, ponieważ, po tak dość krótkiej informacji, nie jest to dla mnie do końca jasne czego Pani oczekuje, a chciałabym pomóc. Mi przychodzi na myśl pytanie czemu Pani lubi patrzeć na swoje dłonie jak są sine? I chciałabym poznać na nie odpowiedź. zapraszam także do bezpośredniego kontaktu przez maila, może będę mogła pomóc rozwiązać problem. Pozdrawiam.

Witam Panią,
w Pani sytuacji wskazana jest konsultacja psychoterapeutyczna i podjęcie terapii. Problem sam się nie rozwiąże, dlatego ważne jest, aby mogła poznać znaczenie tego mechanizmu.

Pozdrawiam
Izabela Makowska-Trzeciak

Witam, opisywane przez Panią objawy noszą znamiona czynności natrętnych, co jest wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej, jednak z treści maila nie do końca jest dla mnie jasne, jakiej pomocy Pani oczekuje. Pytanie "Co z tym zrobić?" rozumiem następująco: co zrobić w sytuacji, gdy objaw jest uciążliwy, jednak zarazem niesie ze sobą pewien rodzaj satysfakcji, spełnienia(?). Jeśli jest tak, że w "układzie" tym przeważa uciążliwość i zmęczenie, może to dać impuls oraz motywację do podjęcia leczenia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem na uporanie się z konfliktem jest podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam Danuta Michalczyk

Nie jest to zdrowy objaw. Zarówno w kontekście suchych, sinych czy nawet krwawiących dłoni, ale przede wszystkim w kontekście przyjemności,jaką Pani odczuwa, wyrządzając sobie krzywdę oraz fakcie potrzeby takiego czyszczenia rąk. Być może nie jest to jedyna trudność, z jaką się Pani zmaga? Proszę się skontaktować z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą- podobne objawy, natręctwa można leczyć psychoterapią.