Przeszkadza mi brud - czy to natręctwa?

Czy wy też tak macie? Nie zamawiam w restauracji niczego, co mogłoby być przygotowane rękami lub dwa razy. Nie lubię i brzydzi mnie jak nie wiem kto przygotował posiłek. Z reguły nie jem nawet u rodzinki za wiele tylko sprawdzone potrawy. Też gdy myję zęby nigdy nie zerkam w odpływ bo zaraz mam przed oczyma i w myślach że coś stamtąd wyjdzie a nie cierpię robactwa. Poza tym nienawidzę brudnego obuwia, zawsze zwracam na nie uwagę muszę mieć je czyste. Do tego dochodzi szał przestawionych pilotów u mnie na ławie, mają być tak jak ja je położyłam nic nie może być poprzekładane dostaję wtedy furii gdy jest bałagan bo dla mnie to bałagan jak coś nie jest w tym miejscu co powinno. Wycieram stół w kuchni po kilkanaście razy na dzień i do tego dochodzi mycie rąk bo brudnych nie znoszę. I jak mam żyć z tymi ....?

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Drogą internetową trudno o jakiekolwiek diagnozy, ale na podstawie Pani listu można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że cierpi Pani na natręctwa i kompulsje, czyli przymusowe czynności, jak np. przymus mycia rąk. Ma Pani natrętne myśli i wyobrażenia, np. dotyczące sposobu przygotowywania posiłków w restauracji albo insektów, jakie czają się w rurach kanalizacyjnych. Pani obsesje dotyczą w głównej mierze porządku – jest Pani wyczulona na bałagan i brud. Irytują Panią przedmioty leżące na „nie swoim” miejscu, brudne buty czy dłonie. Myśli natrętne wracają w sposób stereotypowy, towarzyszą im przykre emocje i nie sposób im się przeciwstawić. Pojawiają się, mimo tego, że chciałaby im Pani zapobiec. Przez Internet nie da się postawić rozpoznawania, ale Pani symptomy i zachowania mogą wskazywać na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, czyli nerwicę natręctw. Radziłabym Pani udać się do lekarza psychiatry, który mógłby postawić rzetelną diagnozę i zaproponować odpowiednie metody leczenia (farmako- i/lub psychoterapię). Więcej na temat natręctw może przeczytać Pani w naszym serwisie pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw
http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-natrectw
http://portal.abczdrowie.pl/natretne-mysli

Pozdrawiam i życzę powodzenia!