Witam Panią,
Poradzenie sobie z nerwicą natręctw wymaga specjalistycznej pomocy - w zależności od potrzeb - łączy się psychoterapię i farmakoterapię. Samodzielne radzenie sobie z tym zaburzeniem jest bardo trudne i zwykle nieskuteczne, dlatego myślę że najlepsze co może Pani zrobić dla swojego partnera, to zachęcić go do wizyty u psychoterapeuty i/ lub psychiatry. Specjaliści dysponują wiedzą i sprawdzonymi "narzędziami" do walki z nerwicami. Z ich pomocą i przy Pani wsparciu partner ma większe szanse na poradzenie sobie ze swoimi problemami.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl/
Na dłuższą metę lepiej sprawdza się przełamywanie lęków i powstrzymywanie partnera od wykonywania natrętnych zachowań. Zachęcam do tego, żeby po prostu spytać partnera jakie ma w związku ze swoim problemem potrzeby i oczekiwania oraz czy korzysta z psychoterapii.
Trochę przydatnej wiedzy znajdzie Pani książce "Lęk i fobia" Bourne'a - nie zaszkodzi się nią wspomóc.
Pozdrawiam!
Warto przede wszystkim zachęcić partnera do skorzystania z profesjonalnej pomocy, czyli psychoterapii, być może również do konsultacji z lekarzem psychiatrą. Z pani opisu wynika, że partner męczy się z objawami, a pani o niego niepokoi. Więc tym bardziej zachęcam do podjęcia leczenia, aby zaburzenia nerwicowe partnera przestały utrudniać wam życie. Nerwica nieleczona może zdominować codzienność. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/
Nerwica natręctw sama nie znika, wymagana jest w tym wypadku terapia ze specjalistą. Może Pani namawiać swojego partnera do podjęcia takiej współpracy z terapeutą - szczególnie polecam psychologa nurtu poznawczo-behawioralnego (techniki i metody stosowane w tym nurcie psychoterapii przynoszą bardzo dobre i długotrwałe efekty w leczeniu wszelkich zaburzeń lękowych).
Ponadto to, co polecam - proszę zachowywać się naturalnie. Nie próbować zachowywać się inaczej w kuchni tylko dlatego, że partner czuje dyskomfort. Takie zachowanie z pani strony jedynie podtrzymywałoby zaburzenie. Dlatego proszę robić to, co robi Pani zazwyczaj (np. w jego kuchni). Może Pani również próbować powstrzymywać partnera od kompulsji, jednakże może to prowadzić do różnych reakcji - od zwiększenia lęku, po kłótnie. Zatem podejmując takie próby powinna Pani się na nie przygotować. Ale proszę pamiętać, że podjecie terapii (jeśli partner jeszcze żadnej nie ma) jest niezbędne dla zniwelowania jego problemu. I przede wszystkim - da się kompulsji całkowicie pozbyć, po co się więc z nimi męczyć? Powodzenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nerwica natręctw - czy może być powodem rozstania? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Konsultacja związana z podejrzeniem nerwicy natręctw – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak opanować natrętne myśli i nerwicę natręctw? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
- Natręctwa, kompulsje i napięcie u dorosłego – odpowiada Mgr Ewelina Balcerowska-Mróz
- Jak poradzić sobie z nerwicą natręctw? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Nerwica natręctw i sposoby leczenia – odpowiada Mgr Anna Mochnaczewska
- Nerwica natręctw a skuteczność psychoterapii – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nerwica natręctw u 30-latki – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nerwica natręctw i strach przed skrzywdzeniem innych – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy psychoterapia pomoże przy nerwicy natręctw? – odpowiada Mgr Bożena Dykowska