Nerwica natręctw u partnera

Mój 28-letni partner cierpi na nerwicę natręctw. Kontakt z rzeczami, które uważa za brudne wywołuje u niego smutek, 'musi' wykonywac dziwne czynności, staje się "innym człowiekiem". Ma problem z tym, bym sama robiła sobie jedzenie w jego mieszkaniu (widzę to, choc mi o tym nie mówi),generalnie lubi kontrolowac czystośc,długo i często myje ręce. Jak mam się zachowywac? Pozwalac mu robic swoje i nie reagowac? jest zmęczony swoją chorobą,czasem płacze z bezsilności.Jak mu pomóc, jak wspierac?

Witam Panią,
Poradzenie sobie z nerwicą natręctw wymaga specjalistycznej pomocy - w zależności od potrzeb - łączy się psychoterapię i farmakoterapię. Samodzielne radzenie sobie z tym zaburzeniem jest bardo trudne i zwykle nieskuteczne, dlatego myślę że najlepsze co może Pani zrobić dla swojego partnera, to zachęcić go do wizyty u psychoterapeuty i/ lub psychiatry. Specjaliści dysponują wiedzą i sprawdzonymi "narzędziami" do walki z nerwicami. Z ich pomocą i przy Pani wsparciu partner ma większe szanse na poradzenie sobie ze swoimi problemami.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl/

Na dłuższą metę lepiej sprawdza się przełamywanie lęków i powstrzymywanie partnera od wykonywania natrętnych zachowań. Zachęcam do tego, żeby po prostu spytać partnera jakie ma w związku ze swoim problemem potrzeby i oczekiwania oraz czy korzysta z psychoterapii.

Trochę przydatnej wiedzy znajdzie Pani książce "Lęk i fobia" Bourne'a - nie zaszkodzi się nią wspomóc.

Pozdrawiam!

Warto przede wszystkim zachęcić partnera do skorzystania z profesjonalnej pomocy, czyli psychoterapii, być może również do konsultacji z lekarzem psychiatrą. Z pani opisu wynika, że partner męczy się z objawami, a pani o niego niepokoi. Więc tym bardziej zachęcam do podjęcia leczenia, aby zaburzenia nerwicowe partnera przestały utrudniać wam życie. Nerwica nieleczona może zdominować codzienność. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Elżbieta Grabarczyk
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Nerwica natręctw sama nie znika, wymagana jest w tym wypadku terapia ze specjalistą. Może Pani namawiać swojego partnera do podjęcia takiej współpracy z terapeutą - szczególnie polecam psychologa nurtu poznawczo-behawioralnego (techniki i metody stosowane w tym nurcie psychoterapii przynoszą bardzo dobre i długotrwałe efekty w leczeniu wszelkich zaburzeń lękowych).
Ponadto to, co polecam - proszę zachowywać się naturalnie. Nie próbować zachowywać się inaczej w kuchni tylko dlatego, że partner czuje dyskomfort. Takie zachowanie z pani strony jedynie podtrzymywałoby zaburzenie. Dlatego proszę robić to, co robi Pani zazwyczaj (np. w jego kuchni). Może Pani również próbować powstrzymywać partnera od kompulsji, jednakże może to prowadzić do różnych reakcji - od zwiększenia lęku, po kłótnie. Zatem podejmując takie próby powinna Pani się na nie przygotować. Ale proszę pamiętać, że podjecie terapii (jeśli partner jeszcze żadnej nie ma) jest niezbędne dla zniwelowania jego problemu. I przede wszystkim - da się kompulsji całkowicie pozbyć, po co się więc z nimi męczyć? Powodzenia.