Nerwica natręctw i sposoby leczenia

Dzień dobry, od grudnia ubiegłego roku choruję na nerwice natręctw, biorę leki oraz chodzę na terapie. Na początku miałem natręctwa myślowe jak i określone rytuały, które musiałem wykonywać, Na dzień dzisiejszy na pewno jest lepiej, ale te myśli "natrętne" są obecne w mojej głowie. Czy ta choroba jest do uleczenia, co mogę jeszcze zrobić aby sobie pomóc. Powiem, że mam jej już dość, walczę każdego dnia ale z dnia na dzień mam coraz mniej siły. Proszę o pomoc, dziękuję.

Witam,

Walka z nerwicą natręctw jest długim i trudnym procesem. Tym bardziej powinien być Pan z siebie dumny, że podjął się Pan tej walki.
Mogą być sytuacje zwątpienia - gdyż każdego dnia praktycznie od nowa zaczynamy walkę z naszymi natrętnymi myślami. Z czasem o wiele łatwiej będzie się Panu oddzielało myśli natrętne od tych o zdrowym charakterze. To co często nie pomaga to niecierpliwość. Może doprowadzić do tego, że nasze myśli idą w stronę zwątpienia, a tym samym wywieramy na sobie jeszcze większą presję.
To co na pewno jest ważne, to regularna psychoterapia - po to aby nauczyć się wspierać samego siebie w chwilach obsesji i kompulsji. Zarówno obsesje jak i kompulsje wynikają bezpośrednio z przeżywania głębokiego lęku. Jeżeli w procesie terapii nauczymy się, że nasze myśli nie mają charakteru sprawczego a kompulsje nie chronią nas przed lękowymi scenariuszami, które mogą się sprawdzić, osiągniemy większe panowanie nad swoim życiem.

Trzymam za pana kciuki i życzę wytrwałości,

Anna Mochnaczewska