Myśli samobójcze mogą występować w wielu zaburzeniach psychicznych.

Najczęściej towarzyszą głębokiej depresji, są wówczas zgodne z obniżonym nastrojem. Mogą być wówczas wyrazem narastającej bezradności i braku nadziei. Myśli o charakterze autodestruktywnym mogą występować również w zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym, jako myśli natrętne - są wóczas odbierane jako narzucające się, nieprzyjemne, a pacjent podejmuje próby przeciwstawienia się im.

Pojawiające się w dość nagły sposób myśli i próby samobójcze mogą towarzyszyć zaburzeniom osobowości określanym jako "chwiejne emocjonalnie", np. typu borderline.

Myśli i próby o charakterze autodestrukcyjnym mogą pojawiać się w trakcie zatrucia substancją psychoaktywną (alkoholem, lekami uspokajającymi, narkotykami) - wówczas dochodzi bowiem do zahamowania czynności ośrodków mózgu kontrolujących zachowanie, lub w ramach zespołu abstynencyjnego na skutek narastającego niepokoju i głodu psychicznego. Mogą być również objawem zburzeń psychotycznych. Nagły, niezrozumiały czyn samobójczy bywa np. pierwszym objawem schizofrenii.

Uporczywe, nawracające myśli i wyobrażenia samobójcze powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Wskazane jest również jak najszybsze zgłoszenie się do izby przyjęć najbliższego oddziału psychiatrycznego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty