Skąd pochodzą tak silne bóle jajników?

Rok temu miałam bóle podbrzusza, łagodnego i średniego natężenia, ale przewlekłe i po wielu badaniach (morfologia, hormonalne, mocz - wszystko w normie itp.) dopiero po dwóch miesiącach lekarz ginekolog znalazł przyczynę i stwierdził, że z niepękniętego pęcherzyka Graffa utworzyła się torbiel w lewym jajniku. Wcześniej nie widział przyczyn ginekologicznych i podejrzewał promieniowanie od kręgosłupa. Torbiel zaniknęła po zażywaniu przez miesiąc tabletek Y***. Po wchłonięciu torbieli tabletki brałam jeszcze przez dwa miesiące. Dolegliwości się zakończyły już przy pierwszym listku tabletek. Kontrolne USG pomyślne, choć cały czas ten lewy jajnik nieco powiększony, mimo że mieści się w przyjętych normach wielkości.
Cykl zawsze miałam i mam regularny. Okres trwa 6 dni, z tym że dwa bardzo już skąpe. Nie mam żadnych plamień. Jedynie pierwszego i ostatniego dnia okresu krew jest ciemniejsza. Natomiast obecnie po 9 miesiącach po przemarznięciu podczas wietrznego i zimnego dnia (kurtka nie zakrywała bioder), na tydzień przed okresem poczułam silny ból skurczowy podbrzusza. Uspokoiło się po dwóch godzinach i dopiero w dniu rozpoczęcia menstruacji poczułam znajomy skurczowy ból ją zwiastujący. To, co było inne - to lekki ból obu jajników. Zwykle bolą mnie oba w czasie okołoowulacyjnym. Wiązałam to z przemarznięciem - zdarzyło mi się kilka razy odczuwać mocniej bóle menstruacyjne, jeśli zdarzyło się to na ok. tydzień przed okresem.
Jestem osobą szczupłą, czy możliwe, że przez to jestem bardziej narażona i przewrażliwiona na zimno w okolicach miednicy? Wracając do tego ostatniego przypadku, tego pierwszego dnia okresu wieczorem bardzo rozbolały mnie jajniki i bolały 2-3 godziny, po czym przeszło i przez kilka dni już delikatnie czułam jajniki, naprzemiennie, drobne, pojedyncze ukłucia lub rozpieranie.
Badanie ginekologiczne nie wykazało stanu zapalnego, również z moczu, i lekarz nie przepisał leków. Lewy jajnik nadal lekko powiększony. Natomiast zlecił konsultację w klinice, celem porównania badania u innego lekarza. Za tydzień miałam tę konsultację i nie odczuwałam już żadnych dolegliwości. Wyniki badania ginekologicznego i USG zostało uznane za prawidłowe, jak również moczu. Nie stwierdzono stanu zapalnego, a rozmiar jajników wg tego lekarza prawidłowy. Nie odczuwałam również teraz żadnego bólu podczas badania. Lekarz stwierdził, że wszystko w porządku.
Zaniepokoiło mnie to, że będąc w 19 dniu cyklu (mam zawsze regularne, 30-dniowe cykle) pęcherzyk Graffa nie pękł jeszcze. Jednak lekarz stwierdził, że to kwestia dnia lub dwóch. Trochę mnie to niepokoi. Czuję się dobrze. Badanie to było 3 dni temu. Dziś przy sprzątaniu zaczęłam czuć lekkie rozpieranie w lewym jajniku. Ustąpiło szybko po tym jak usiadłam i nie powtórzyło się na razie. Zastanawiam się, czy mogą jajniki po tych dwóch dokładnych badaniach w ten sposób się odezwać. Czy znaczy to, że znów będzie powtórka torbieli. Jeśli nic się nie będzie działo, planuję powtórzyć USG za 3 m-ce.
Dodam, że w październiku miałam wykonaną cytologię - grupa 1. Wyniki morfologi, hormonalne, chlamydia, obecność pasożytów - wszystko w normie.
Proszę o poradę.

Dzień dobry!
Nie ma reguły, czy torbiele jajników nawrócą. Torbiele czynnościowe mogą się pojawiać co jakiś czas i pękać samoistnie - odczuwane jako ból jajnika. Jeśli nie urosną powyżej 4 cm, nie ma zaleceń do interwencji chirurgicznej.
Z poważaniem