Skąd to plamienie po poronieniu?

Proszę o pomoc! W grudniu ubiegłego roku przeszłam poronienie zatrzymane. Obecnie mam bardzo nieregularne miesiączki, przed każdą z nich mam na bieliźnie brązowe plamy. O czym one świadczą? Bardzo chcę mieć dziecko, ale boję się, że coś niepokojącego dzieje się w moim organizmie... dodam jeszcze, że mam kamień w nerce i często nawracające zakażenia układu moczowego...

Witam!

Plamienia przed miesiączką pojawiają się u wielu kobiet i przeważnie nie są niczym niepokojącym. Podobne objawy można też czasami zaobserwować podczas owulacji.

Ważniejsze są nieregularne cykle. Jeżeli wcześniej miesiączki były regularne, należy poszukać przyczyny takiego stanu. Możliwe, że wynika to z zaburzeń hormonalnych. Powinna Pani zgłosić się do ginekologa w celu wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i ewentualnie leczenia. Myślę, że wskazane byłoby wykonanie USG narządu rodnego w celu kontroli stanu macicy po poronieniu.

Powinna Pani również udać się do nefrologa. Na wizycie należy poinformować go o obecności kamienia, częstych zapaleniach układu moczowego i co najważniejsze - o tym, że planuje Pani ciążę. Zdecyduje wówczas jak najlepiej postąpić w takiej sytuacji z kamieniem. Podczas ciąży również powinna Pani znajdować się pod opieką nefrologiczną.

Niestety, poronienia we wczesnej ciąży zdarzają się dość często. W znakomitej większości nie rzutują na kolejne ciąże i nie powodują problemów z urodzeniem zdrowego dziecka.