Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych przy prawidłowym zażywaniu

Witam. Od 10 stycznia biorę tabletki antykoncepcyjne. Po 11 tabletce współżyłam z chłopakiem "do końca". Teraz jestem w czasie 7-dniowej przerwy w braniu tabletek i czekam na "okres". Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Tabletki brałam bardzo regularnie, codziennie o tej samej godzinie. Są to moje pierwsze tabletki i przyznam szczerze, że trochę się niepokoję tym wyczekiwaniem. Czy jeśli nie dostanę okresu, może to oznaczać, że jestem w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna ma bardzo wysoką skuteczność. Przy stosowaniu pigułek zgodnie z zaleceniami, regularnie, przy braku wymiotów, ciężkich biegunek i bez stosowania leków mogących zaburzać działanie antykoncepcyjne (antybiotyki, leki przeciwwirusowe...) ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1% (wynosi mniej więcej 0,2%). Okres powinien wystąpić około 2-4 dnia przerwy. Brak okresu podczas 7-dniowej przerwy nie musi od razu oznaczać ciąży, może być wywołany innymi czynnikami, niemniej jednak w sytuacji takiej należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam!