Skutki uboczne kolonoskopii

Mam badanie kolonoskopi w środę w szpitalu w Limanowej pytanie czy takie badanie boli??? I czy są jakieś skutki uboczne po zabiegu....

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

badanie to jest inwazyjne, ponieważ wymaga umieszczenia w jelicie grubym kolonoskopu, czyli ponad metrowej "rurki". Co do odczuć podczas badania są one indywidualnie zróżnicowane. Niektórzy pacjenci nie skarżą się na dolegliwości związane z badaniem, inni narzekają na pobolewanie, które nawet czasem może doprowadzić do przerwania badania. Ważne jest jednak pozytywne nastawienie.

Podczas lub w wyniku zabiegu oczywiście mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania, ale nie zdarzają się one często. Proponowałabym na spokojnie porozmawiać o możliwych zagrożeniach z lekarzem, który będzie wykonywał badanie. Zagrożenia związane z badaniem zależą tez od rodzaju schorzenia, z którego powodu wykonywana jest kolonoskopia.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko