Skutki uboczne krążka antykoncepcyjnego - wysypka

Witam, od 5 stycznia zaczełam używać krążka antykoncepcyjnego. 7 stycznia w nocy pojawiły się u mnie oznaki wysypki: lekkie swędzenie na dłoniach, wypukłe, swędzące krostki na skórze. Przejęłam się i zaczęłam szukać powodu tych objawów. U mojego chłopaka również pojawiły sięmałe krostki na ręku chwilę później. Następnego dnia internista powiedział nam, że nie wie, co to jest, najprawdopobniej uczulenie - kazał brać wapno i leki alergiczne. Uznaliśmy oboje, że to efekt zjedzenia egzotyczego owocu mango. Jednak u mnie objawy ciągle nasilały się: więcej krostek, swędzenie na rekach, kolanach, miejscowa wysypka. U mojego chłopaka zaś poprzestało na ręku i nie ma objawów swędzenia. Ja do poniedziałku wytrzymałam na wapnie, we wtorek poszłam do dermatologa, który wypisał mi maść, nastraszył mnie możliwością świerzbu, mam iść w piątek (15.01) na kontrolę i zastanawiam się, czy wyjąć krążek. Maść jest świetna, goi wysypkę, ale mam wrażenie, że pojawiają mi się nowe objawy - delikatne swedzenie w innych miejscach rak, nóg, brzucha. Od razu smaruję je maścią - może to moja wyobraźnia, lekka paranoja? Nie współżyłam z chłopakiem od czasu ,,przyjmowania" krążka. Czy możliwe, że wysypka jest skutkiem ubocznym hormonów i czy w takim razie możliwe byłoby wystąpienie podobnych objawów u mojego chłopaka? Moim dylematem jest: czy wyjąć krążek i zobaczyć, czy pomoże to w usuwaniu objawów, czy czekać jeszcze dwa dni na werdykt lekarza lub wtedy ewentualnie wyjąć krążek? Czy to zbieg okoliczności - uczulenie i zaczęcie stosowania krążka, czy skutek uboczny? Czy używanie krążka może nasilić objawy uczulenia lub utrudnić z jego wyleczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście antykoncepcja hormonalna może wywołać wysypkę. Zdarza się to u około 1-10% kobiet ją stosujących. Jednak, aby ta wysypka pojawiła się także u Pani chłopaka, musiałby mieć jakiś kontakt z hormonami... Krążek znajduje się w pochwie - jeśli np. Pani chłopak pieścił Panią ręką i miał kontakt z wydzieliną pochwy (gdzie mogły znajdować się hormony z krążka), to mogło dojść do podrażnienia jego skóry... Proszę poradzić się dermatologa, spytać, czy wysypka może mieć charakter alergiczny. Gdyby chciała Pani odstawić swoją antykoncepcję, to lepiej poczekać do końca cyklu. Jeśli od początku stosowania krążka nie współżyła Pani, to może Pani odstawić w każdej chwili - nie ma ryzyka ciąży.

Pozdrawiam!