Matowe paznokcie i ich rozdwajanie

Witam. Od jakichś dwóch, może trzech lat zmagam się z problemem bardzo słabych, kruchych i matowych paznokciami. Nie jestem wstanie zapuścić nawet 2 milimetrów paznokcia, gdyż od razu się kruszy lub rozdwaja, a nawet rozczwarza, a dodatkowo paznokieć jest matowy, co nie wygląda zbyt estetycznie. Brałam wiele preparatów, które niestety nic nie pomogły. Kruche, słabe i matowe paznokcie nadal takie są pomimo stosowania różnych specyfików. Byłam także u lekarza dermatologa, aby znaleźć przyczynę takiego stanu paznokci, ale Pani stwierdziła, że paznokcie są zniszczone i przepisała odżywkę, która niewiele pomogła. Robiłam też różne badania, ale wyniki nie dały odpowiedzi jaka jest przyczyna kruchości, słabości i matowych paznokci. Dodam, że mam też suche, cienkie włosy i suchą, wrażliwą cerę - czy to ma związek z matowymi paznokciami. Staram się pić dużo wody. Chciałabym się dowiedzieć co mogę w tej sytuacji zrobić? Dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Poza unikaniem detergentów i środków czyszczących jedyne co mogę poradzić to stosowanie lakierów utwardzających i środków do pielęgnacji skóry dłoni. Z domowych metod mogę polecić moczenie paznokci w ciepłej oliwie z oliwek (kilka minut jeden lub dwa razy dziennie).