Witam! Na początku chciałbym złożyć wyrazy współczucia z powodu utraty matki. Po przeczytaniu Pani pytania wydaje się, że najbardziej odpowiednią osobą, która będzie potrafiła Pani pomóc jest psychiatra oraz psycholog. Odpowiednie leczenie przeciwlękowe pomoże pogodzić się utratą bliskiej osoby oraz powrócić do normalnej aktywności życiowej. Odnosząc się do tematu kardiowersji, warto podkreślić kilka aspektów. Kardiowersja jest metodą stosowaną w migotaniu przedsionków, która w założeniach powinna przywrócić sercu rytm zatokowy. Podczas trwania migotania przedsionków na skutek zaburzonego przepływu krwi w przedsionkach, może dochodzić do powstania skrzeplin. Podczas powrotu skoordynowanej czynności przedsionków skrzeplina ta może zostać wypompowana na obwód i spowodować groźne powikłania między innymi udar. Jest to najczęstsze i zarazem najgroźniejsze powikłanie w przypadku migotania przedsionków. W opisanej sytuacji migotanie przedsionków miało charakter nawracający oraz przetrwały, co znacznie podnosi ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych. W związku z tym nawet prawidłowa profilaktyka przeciwzakrzepowa mogła nie zabezpieczyć całkowicie Pani mamy. Podsumowując, proponuję pozostać pod opieką psychiatry oraz psychologa, którzy pomogą Pani pokonać ten trudny okres. Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
Jeśli chodzi o zabieg kardiowersji to jest to to prosty i bezpieczny zabieg przywracający prawidłowy rytm serca u chorych z migotaniem i trzepotaniem przedsionków, z częstoskurczami komorowymi i nadkomorowymi. Do takiego zabiegu kwalifikuje lekarz kardiolog lub internista. Kwalifikacja do zabiegu zawsze jest prosem trudnym, ponieważ w każdym przypadku mogą wystąpić zdarzenia niepożądane. Z drugiej jednak strony nieleczone zaburzenia rytmu serca również niosą ze sobą bardzo duże ryzyko. Przed zabiegiem wykonuje się badanie EKG, badanie ECHO serca oraz pomiar INR czyli wskaźnika mówiącego o krzepliwości krwi. Bezpośrednio przed badaniem powinno się wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu oraz RTG klatki piersiowej. Przed zabiegiem należy ustalić jak długo trwa arytmia. Jeśli trwa dłużej niż 48 godzin chorego należy przygotować do zabiegu poprzez podawanie leków przeciwkrzepliwych, tak aby INR zawierało się pomiędzy 2 a 3. Chorego przygotowuje się już na kilka tygodni przed zabiegiem podając mu acenokumarol czyli silny lek przeciwkrzepliwy. Ma to właśnie zapobiec powstawaniu skrzepów w sercu i odrywaniu się ich.
Czasami jednak, mimo prawidłowej antykoagulacji, może dojść do powstania skrzepu, a następnie oderwania się go i przepływu do innych organów. Jeśli dostanie się on do tętnic unaczyniających mózg, w takim wypadku może dojść do powstania udaru. Czasami niektórych komplikacji po zabiegu nie da się uniknąć. Ciało ludzkie nie jest niestety maszyną więc nie wszystko jest powtarzalne i niestety nie wszystko da się przewidzieć.
Składam wyrazy współczucia z powodu utraty tak bliskiej osoby, jaką jest matka. Proponuję dla Pani konsultację psychologiczną, być może rozmowa z kimś na ten temat przyniesie ulgę. Dobrym pomysłem może być też przyjmowanie przez kilka dni leków, tak aby przetrwać najcięższy okres.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Migotanie przedsionków a konieczność kardiowersji – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Migotanie przedsionków a kardiowersja elektryczna – odpowiada Lek. Marta Hat
- Leczenie migotania przedsionków serca – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Jak leczyć migotanie przedsionków u 68-latka? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Napadowe migotanie przedsionków a zabieg ablacji – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Kardiowersja elektryczna a wszczepiony rozrusznik serca – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Kwalifikacja do zabiegu ablacji przy migotaniu przedsionków – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Migotanie przedsionków utrwalone i nadciśnienie – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak postępować przy migotaniu przedsionków? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Migotanie przedsionków i kardiowersja – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
artykuły
Kardiowersja elektryczna - charakterystyka, wskazania, przebieg zabiegu, powikłania
Kardiowersja jest to metoda przywracania prawidłow
Trzepotanie przedsionków - przyczyny, objawy, leczenie
Trzepotanie przedsionków jest rodzajem arytmii, kt
"Przekleństwo" kardiologów. Wykańcza serce i mózg Polaków
Lekarze alarmują, że zaburzenia rytmu serca to sch