Spadek masy ciała i powiększone węzły.

Witam! Mam 18 lat i przyznaję się, że nie dawno sporo schudłam (mam niedowagę, ważę 52 kg przy wzroście 173 cm). I od tego momentu mam powiększone węzły chłonne na szyi, czasami nawet są twarde i bolą, nie mam gorączki, nie byłam przeziębiona, mam trochę niskie ciśnienie, skóra mnie nie swędzi, kręci mi się w głowie, jak wstaję za szybko, ale to ponoć jest normalne:P Mam pytanie - czy to może oznaczać jakąś chorobę, czy po prostu muszę przytyć i nic mi nie będzie? Szczerze mówiąc, nie lubię chodzić do lekarzy :( Dziękuję za odpowiedź:)
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Spadek masy ciała (zwłaszcza jeżeli się Pani nie odchudzała) oraz powiększone węzły chłonne zawsze wymagają konsultacji lekarza! Choć bolące węzły chłonne częściej wskazują na charakter zapalny (zwłaszcza w okolicy szyi), to i tak sytuacja ta wymaga badania lekarskiego i uzupełnienia wywiadu. Jest bardzo długa lista przyczyn powiększonych węzłów chłonnych, dlatego dopiero po takiej wizycie, na podstawie danych klinicznych lekarz będzie mógł ocenić, czy potrzebna jest dalsza diagnostyka, a jeżeli tak to w jakim kierunku.

Dlatego proszę przełamać swoją niechęć do lekarzy, bo zdrowie jest ważniejsze.

Tutaj znajdzie Pani artykuł na temat badań profilaktycznych u osób dorosłych.

Serdecznie pozdrawiam!