Spożycie jogurtu przed prześwietleniem przełyku

Miałam zrobione prześwietlenie przełyku z kontrastem (nie baryt).Wszystko w normie,jedynie wykazało znaczny refluks żołądkowo-przełykowy,szczególnie w pozycji leżącej.Przed badaniem wypiłam trochę jogurtu i zastanawiam się czy to mogło mieć wpływ na cofanie się kwasów?Czy u zdrowych ludzi treść pokarmowa nie cofa się w pozycji leżącej?Od pół roku biorę Mesopral, ale przed braniem leku i w trakcie nie czułam pieczenia żołądka/przełyku.Niedokwaszenie może powodować takową nieszczelność i zgagę?

Lek. Tomasz Budlewski

Raczej spożyty jogurt znacząco nie wpłynie na wynik badania, ale oczywiście lepiej jest wykonywać badanie na czczo. Co do rozpoznania refluksu proponuję wykonać badanie gastroskopowe. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i zalecić odpowiednie dalsze postępowanie.