Prawdopodobieństwo wystąpienia przełyku Baretta

Witam.lecze się na refluks żołądkowo-przełykowy od 15 lat.Mam przepuklinę przełykowa.Zażywane leki Omeprazol 20 mg , Zirid3x1 lub 2x1, trribux forte 2x1.Mimo brania leków mam zgagę , cofanie się kwsaów.W gastroskopi wychodzi zapaleni przełyku 2 stopnia.Omeprazol mam zwiększany do 40 mg rano.Dwa lata temu podejrzewano przełyk Baretta.Wycinki nie poteiwrdziły.Czy po tym czasie mogło sie to przerodzic w Przełyk Baretta.?Dodatkowo co rano smierdzi mi z buzi okropnie.Co zjem mam zgagę.

Być może. Zwiększone narażenie na sok żołądkowy przełyku rozłożone w czasie znacznie zwiększa powstanie przełyku Barretta. Aby to stwierdzić trzeba by wykonać kontrolną gastroskopię. Co do leczenia należałoby rozważyć wprowadzenie nowocześniejszych preparatów pompy protonowej, a nawet rozważyć leczenie operacyjne (po badaniu manometrycznym i pehametrycznym przełyku). Leczeniem powinien zająć się oczywiście gastroenterolog.