Spuchnięta warga po zdjęciu szwów

Witam mam pytanie odnosnie wargi górnej sciagnieto mi 7 szwow po 2 tyg opuchlizna zeszla, ale jest jeden problem mam w dwoch miejscach na wargach zgrubienie taka twarda warga nie wiem co jest grane minelo juz od sciagniecia szwow tydzien prosze o porade.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, Proces gojenia się skóry trwa znacznie dłużej, niż samo założenie szwów. Obecnie dochodzi do organizowania się blizny i stąd możliwe jest wyczuwanie zgrubień. Proces ten trwa kilka miesięcy i po pół roku blizna osiągnie swój ostateczny wygląd. Niestety, zagojona skóra nigdy nie będzie miała właściwości sprzed urazu. W zalezności od lokalizacji rany należy się liczyć z deformacjami i widoczną blizną. Proszę pamiętać, zwłaszcza latem, o osłonięciu wargi przed słońcem.

Trudno mi określić czym są te stwardnienia bez bezpośredniego badania. Być może to jeszcze wchłaniający się krwiak, być może tak już uformowania blizna wewnątrz wargi. Nie wiem czy stwardnienia są w części śluzówkowej wargi, czy w czerwieni wargowej czy w części skórnej wargi. To jest bardzo ważne przy stosowaniu np. odpowiednich preparatów na tego typu zgrubienia, blizny. Najlepiej w tej sprawie jeszcze skonsultować się bezpośrednio z chirurgiem, który doradzi odpowiednie preparaty.