Sterylizacja

Witam, jestem mama trójki dzieci. Mam 31 lat, półtora roku temu po ostatniej ciąży zostałam wysterylizowana. Do tej pory wszystko było dobrze. jednak od 2 tyg. spóźnia mi się miesiączka. Czy jest możliwe, że mogę być w ciąży? Pozdrawiam Monika Lawniczak

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zajście w ciążę po zabiegu sterylizacji jest możliwe, wiąże się ono z niepowodzeniem procedury sterylizacji. Praktycznie każda metoda sterylizacji (podwiązanie, koagulacja, zakładanie klipsów) narażona jest na ryzyko niepowodzenia i, co za tym idzie, zapłodnienia w przyszłości. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza dokonującego zabiegu, ale też szczęścia i Pani organizmu. Nie wdając się w szczegóły, muszę Panią ostrzec, że ciąża powstała po zabiegu sterylizacji ma dużo większą szansę na niedotarcie do macicy i zaimplantowanie się w jajowodzie. Powstała w ten sposób ciąża pozamaciczna stwarza istotne zagrożenie dla Pani zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest szybkie stwierdzenie ciąży, a następnie jej lokacja przy pomocy aparatu USG w lekarskim gabinecie.

Pozdrawiam serdecznie!