Stłuszczona i powiększona wątroba

Jak leczyc stluszczona i powiekszona watrobe
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie. Leczenie stłuszczenia i powiększenia wątroby przede wszystkim powinno bowiem polegać na wyeliminowaniu czynnika, który to stłuszczenie powoduje, np. alkoholu, nieprawidłowej diety, leków (np. preparaty uspokajające, przeciwbólowe i hormonalne).
Przede wszystkim warto pamiętać, że wątroba ma zdolności regeneracyjne. Redukcja masy ciała, systematyczna aktywność fizyczna oraz zmiana sposobu odżywiania sprzyjają cofaniu się stłuszczenia. Pacjentom ze stłuszczeniem można podawać antyoksydanty (witaminy C i E) czy też podstawowe fosfolipidy (uzyskane z nasion soi). Wskazane są także preparaty ziołowe. O szczegółach proszę jednak porozmawiać z lekarzem hepatologiem - leczenie schorzeń wątroby powinno być bowiem dopasowane indywidualnie do pacjenta.